10.05.2016 19:35


Dny Kanady nabídly českým divákům nejen frankofonní kanadské filmy

Autor: Jiří Jindra | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival Dny Kanady se v Praze koná již počtvrté, v Brně je letos prvním rokem. V rámci festivalu probíhají přednášky, diskuze, výstavy, ale také pásmo frankofonních kanadských filmů. O kanadském filmu, českých divácích i dalších akcích Dnů Kanady nám pověděla Jana Glocarová z brněnského kina Art.

Kino Art nabídlo divákům frankofonní kanadské filmy. Foto: Jiří JindraBrno – Brněnské kulturní a umělecké instituce pořádají první ročník festivalu Dny Kanady. Festival začal již v dubnu filmovým pásmem frankofonních kanadských filmů a pokračuje až do konce května. Diváci a návštěvníci mohou v Mendlově muzeu navštívit výstavu kanadských a kanadskočeských umělců Reflexe, či instalaci Slovník v Knihovně Jiřího Mahena. Na speciality filmového pásma, které promítalo kino Art, jsme se zeptali produkční kina Jany Glocarové.

 

Kolikátý ročník festivalu Dny Kanady se letos koná?

V Praze měli tento festival již počtvrté, v Brně se objevuje v této podobě poprvé. Co se týče filmu, tak v Artu jsme ho předtím neměli. Festival ale pokrývá daleko víc věcí – konají se výstavy, přednášky nebo debaty.

Co festival Dny Kanady nabízí?

Nabídli jsme filmy od dvou režisérů – měli jsme tu dva filmy od Xaviera Dolana, což je známý kanadský režisér, a pak jsme měli jeden film od známé režisérky Léy Pool. Plus jsme promítali ještě pár dalších dokumentárních filmů. Diváci mohli vidět například dokument o kanadských Inuitech. Pásmo se konalo v rámci dvou dnů, ale i přes to bylo poměrně pestré.

Přivítali jste nějaké zvláštní hosty?

Měli jsme hosty, bohužel ne zrovna z filmového prostředí. Zavítal k nám chirurg Jan Trachta, což je člověk pohybující se v humanitárních organizacích. Spolupracoval například s Lékaři bez hranic, a vedl u nás přednášku o svých misích na Haiti i jinde.

Kdo tento festival organizuje?

Je to akce kanadské ambasády, spolupodílela se na ní i Masarykova univerzita. Spolupracovali jsme se spoustou studentů, kteří vyráběli k filmům titulky. Byli skvělí, my jsme s nimi byli nadmíru spokojeni. A samozřejmě je spolupořadatelem i kino Art.

Proč zrovna Kanada?

Z filmového hlediska je Kanada velmi zajímavá země, my ji však téměř vůbec neznáme. V rámci české distribuce máme jeden nebo dva kanadské filmy ročně. Dále je spousta skvělých režisérů, kteří natočí filmy v Kanadě, a potom začnou točit v Hollywoodu. Potom na ně máme zkreslený pohled. Některé filmy diváci znali, například díla Xaviera Dolana. Na druhou stranu třeba o Lée Pool spousta diváků neslyšela. Dny Kanady jsou proto možností, jak přivést ryze kanadské filmy do českého prostředí.

Filmy z jakých dalších zemí kino Art uvádí?

Filmy představené v rámci Dnů Kanady byly částečně spojeny také s festivalem Bonjour Brno (festival francouzské kultury, pozn. red.), a proto jsme uvedli ryze frankofonní kanadské filmy. Proto lze říci, že se zaměřujeme také na francouzské filmy. Jako kino dále pořádáme přehlídku polské kinematografie Kocham Film. Ta skončila před měsícem. Spolupracujeme i s dalšími zeměmi a uvádíme jejich filmová pásma. Je zde také festival Brněnská šestnáctka, kde můžou diváci zhlédnout filmy opravdu ze všech koutů světa – od Asie přes Evropu až po exotické Filipíny.

Plánujete tuto nebo podobnou akci uspořádat i v budoucnu?

Rádi bychom. Už plánujeme, které filmy bychom chtěli divákům představit, navíc bychom chtěli pozvat i filmové hosty. Všechno je to ale ještě daleko.

Jaká byla divácká odezva?

Obecně jsou francouzské filmy populární. Proto si myslím, že diváci byli velmi spokojeni. Účast se lišila film od filmu, ale nejvíce lidí zavítalo na film Imaginární lásky. Xavier Dolan je filmový miláček. Ně něj přišlo okolo sedmdesáti lidí.

Festival Dny Kanady stále probíhá. Jaké jsou další akce?

Akce jsou pořádány na různých místech v Brně. V Mendlově muzeu probíhá výstava fotografií, konaly se různé přednášky, mimo jiné také zde v kině. Zajímavá byla beseda v kavárně, kde hlavním tématem bylo, jak se žije zde v České republice imigrantům z Kanady.

Klíčová slova: kino, art, dny, kanady, festival, xavier, dolan, léa, pool, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.