18.12.2016 21:08


Do nemocnice na Obilním trhu se jezdí zásadně tramvají

Autor: Lada Součková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mnoho pacientů a návštěvníků nemocnice na Obilním trhu každý den čelí nedostatku parkovacích míst v blízkosti porodnice. Těch se v okolí moc nenachází, nemocnice totiž nedisponuje téměř žádným parkovištěm. Na Údolní ulici, která se u nemocnice nachází, je malé parkoviště se dvaatřiceti parkovacími místy, některá auta zde však mají zablokovaný výjezd.

Brno - S problémem s parkováním u některé z brněnských nemocnic se setkává mnoho řidičů. Jinak to není ani u nemocnice na Obilním trhu. Rodiči krouží v autech kolem bloku a marně hledají místo. Mladá tmavovlasá žena projíždí Obilním trhem již potřetí, s tak velkým autem je však její šance na zaparkování mizivá. Řidiči, kteří mají štěstí, se po několika pokusech vmačkávají do místa, ze kterého zrovna někdo odjel. Vyjíždět se jim však bude špatně, od auta před nimi je dělí jen pár centimetrů. Ti, kteří takové štěstí nemají, to vzdávají a odjíždějí, nebo auto parkují na chodník.

U porodnice na Obilním trhu chybí parkovací místa. Auta stojí na chodnícíchU porodnice na Obilním trhu chybí parkovací místa. Auta stojí na chodnících. Foto: Lada Součková

V ulici podél Obilního trhu parkuje sedmadvacet aut. Řidiči vjíždí na omezenou dobu také přímo do dvora nemocnice. Podle značky u brány je však vjezd povolen pouze služebním vozidlům. „Přes noc umožňujeme vjet do areálu, přes den případně pouze na pár minut a pak auto musí odjet,“ vysvětluje mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Do areálu však nepouští úplně každého, řidič musí vrátnému sdělit důvod, proč do nemocnice přijel. „Je to dost individuální, do areálu pouštíme, když třeba jedou s malými dětmi nebo vezou ženu k porodu. Také záleží na tom, kolik aut zde již stojí,“ upřesňuje vrátný, jenž si nepřeje uvést své jméno.

Řidiči, kteří do areálu vjezd povolený nemají, hledají své parkovací místo jinde. To se však kvůli nedostatku parkovišť nedaří i přes to, že objíždí blok již po několikáté. Velké množství z nich proto parkuje svůj automobil na chodníku, při svém návratu ovšem za stěrači nacházejí vypsané pokuty. „Tady pomáhají a chrání každý den. Není tu absolutně kde zaparkovat, takže kšeft mají jasný,“ komentuje problém Radek Holba, který u nemocnice dříve bydlel. „Já jsem jedním z provinilců. Jeli jsme s malou na návštěvu za ženou. Samozřejmě v celém širém okolí žádné volné místo! Tak jsem se přidal k pár vozidlům stojícím na chodníku, ale v místě, kde je tak široký, že by tam pořád projel kočárek i invalidní vozík. Nicméně jsem po návratu měl za stěračem od policistů pozdrav,“ svěřuje se Ivan Richter.

Bloková pokuta je pro řidiče tím šťastnějším řešením, strážníci často nechávají špatně zaparkovaná auta odtáhnout, hlavně z Údolní ulice. „Auta strážníci nejčastěji odtahují z Údolní, Pekařské, a ulice Veveří,“ popisuje situaci tiskový mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Parkování však netrápí jen návštěvníky nemocnice, ale i obyvatele okolních domů, kteří mnohdy stojí velmi daleko od svého bydliště. „Bydlíme na Údolní a často parkujeme třeba i kilometr od domu, to je pak peklo. Ale nikdy jsme si nedovolili parkovat tam, kde se nesmí,“ svěřuje se Jarmila Přikrylová. Zaparkovaná vozidla zabírají celou šíři chodníku a zabraňují tak chodcům v bezpečném průchodu. „Když řidiči parkují na chodníku, člověk tam sotva projde sám, natož potom s kočárkem. Kolikrát jsem musela s malým vjet na silnici, abych prošla,“ stěžuje si Přikrylová.

Brňané se snaží tomuto problému vyhnout a do nemocnice dojíždějí tramvají, která zastavuje vedle nemocniční budovy. „Na Obilňák se jezdí zásadně šalinou,“ konstatuje Eliška Adámková. „Když jsme ale jednou jeli autem, museli jsme třikrát objet blok, abychom našli místo. Do porodnice jsme to měli asi tři minuty chůze. Míst k parkování je tu ale daleko méně, než je poptávka,“ přiznává nakonec.

Současná situace zatím nemá řešení, v blízkosti nemocnice není místo, kde by mohlo vedení nemocnice vybudovat parkoviště s požadovaným počtem míst. „Porodnice na Obilním trhu je v bytové zástavbě, která moc nedává šanci na rozšířené parkování u nemocnice,“ vysvětluje Pavel Žára. Jediným možným řešením je přesunutí porodnice na Obilním trhu do Bohunic. Návrh na přesunutí se po několika letech konečně hýbe, projektování už je téměř hotové a příští rok by se mohlo začít stavět. O tom Stisk informoval již zde.

Klíčová slova: parkování, nemocnice, porodnice, parkoviště, pokuta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.