17.05.2016 23:26


Do oblasti Jeseníků se vrátil vlk a v okolí se vyskytuje i rys

Autor: Martin Čech | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po více než deseti letech se do oblasti Jeseníků vrátil vlk. Zaznamenaly jej fotopasti na severní hranici hor a stopy našli dobrovolníci z Vlčích hlídek v Rychlebských horách. Stopy zanechal i rys v oblasti Šternberka a lesníci také našli srnčí zvěř, kterou pravděpodobně rys ostrovid ukořistil. Přímo v chráněné krajinné oblasti Jeseníky se však přítomnost ani jedné z šelem neprokázala.

Olomoucký kraj – Velké šelmy a kočky divoké hledali dobrovolníci z Vlčích hlídek ve spolupráci s Hnutím Duha Olomouc od loňského podzimu. Za tuto dobu získali několik důkazů o životě rysa ostrovida i vlka obecného v Olomouckém kraji. Ochránci přírody sledovali pohyb těchto zvířat i s pomocí fotopastí. Těch do širší oblasti Jeseníků umístili šedesát. Na průzkumu se také podílí Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Lesy České republiky, Ostravská univerzita a Český svaz ochránců přírody Šumperk.

Vlk obecný. Foto: Mariofan13 (licence CC BY-SA 3.0)Rys ostrovid. Foto: Tedmek

Už v lednu získali ochránci přírody z fotopasti záznam vlka ze severní hranice chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Proškolení dobrovolníci z Vlčích hlídek, kteří monitorují několik oblastí v České republice, pak v únoru nalezli na dvou místech v Rychlebských horách stopy, které s velkou pravděpodobností patřily vlkovi. „Po více než deseti letech máme důkazy, že se vlk obecný nachází v oblasti Jeseníků,“ sdělil šumperský krajský ředitel Lesů České republiky Tomáš Pospíšil. 

Na druhé straně Olomouckého kraje nedaleko Šternberka ochránci nalezli stopy rysa ostrovida. „Rozsáhlé lesy Nízkého Jeseníku, kde se Šternberk nachází, a vojenský prostor Libavá nabízí rysovi vhodné prostředí a dostatek kořisti,“ vysvětlil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Ke zjištění výskytu zvířat pomohli i lesníci a myslivci. Ti tráví v terénu hodně času a mohou tak zaznamenat velké množství stop. „Některým lesníkům se podařilo vyfotit ukořistěnou srnčí zvěř a podle odborníků je vysoce pravděpodobné, že ji ulovil rys ostrovid,“ poznamenal Pospíšil. 

Přímo na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky se však výskyt rysa ostrovida ani vlka obecného neprokázal. Přesto za pět měsíců terénního mapování ušli zapojení lidé celkem tři a půl tisíce kilometrů. „Je možné, že v chráněné krajinné oblasti Jeseníky nějaké velké šelmy žijí, ale nejspíš to nejsou stabilní populace. Za jejich nepřítomnost pravděpodobně může ilegální lov, izolovanost území od jiných populací šelem a stále více fragmentovaná krajina,“ objasnil koordinátor monitoringu z Hnutí Duha Olomouc Jiří Beneš. Fotopasti kromě velkých šelem zaznamenaly pobytové znaky zvláště chráněných druhů, jako vydry nebo jeřábka lesního. Mapování však nekončí. Neobvyklé stopy s měřítkem či jiný pobytový znak šelem mohou lidé zasílat organizaci Hnutí Duha Olomouc na adresu stopy@selmy.cz.

Klíčová slova: šelmy, vlk obecný, rys ostrovid, Jeseníky, Olomoucký kraj, Vlčí hlídky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.