06.05.2017 11:27


Dobrovolníci i samotní pořadatelé akce natírali plot kolem koniklecové louky

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnské rezervaci Kamenný vrch každé jaro vykvete tisíce konikleců, a louku tak navštíví mnoho lidí. Celá oblast je ohraničena plotem dlouhým patnáct set metrů, který vyžaduje údržbu. Přiložit ruku k práci včera mohl kdokoliv měl zájem. Plot natírali nejen dobrovolníci, ale i samotní pořadatelé akce.

Plot kolem rezervace Kamenný vrch. Foto: Kristýna Hortvíková

Brno – Natírání plotu kolem rezervace Kamenný vrch se mohl zúčastnit kdokoliv měl chuť a zájem do práce. Dobrovolnickou akci pořádali organizátoři ze spolku pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek a z Dobrovolnického centra 67 včera od devíti do šestnácti hodin. Lidé mohli dojít na celou dobu nebo jen na část dne. Při příchodu dostali rukavice se štětcem a kyblík s barvou a mohli se pustit do práce.

Podle organizátora Viléma Jurka je stav plotu dobrý, ale pro jeho udržení do budoucna je nezbytné se o něj starat. „Plot je důležitý jako ochrana proti vjezdu aut a vytváření nových cestiček. Jeho opravy spočívají ve svaření vadných částí, doplnění chybějících úseků a natírání, ke kterému patří i pročištění jeho okolí a broušení,“ vysvětlil Jurek. Dobrovolnická akce měla také upozornit na ochranu přírody v brněnských chráněných územích a na to, že příští rok slaví rezervace čtyřicet let od vyhlášení.

Pomoci s natíráním plotu přišli čtyři dobrovolníci a práce se chopili i samotní pořadatelé. „Jsem na stáži v Dobrovolnickém centru, a tak tu dnes také pomáhám,“ řekla polská studentka Sylwia Majewska.

Rezervace spadá do městské části Nový Lískovec a Brňané ji nejvíce navštěvují právě na jaře, kdy tam vykvétají chráněné koniklece velkokvěté, a tvoří tak největší populaci na světě. „Na koniklecovou louku chodím celkem často, mám to tam ráda. Určitě je dobře, že se o ni někdo stará,“ sdělila obyvatelka Nového Lískovce Emilia Svobodníková. 

Klíčová slova: Koniklecová louka, Dobrovolnické centrum 67, Rezekvítek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.