07.05.2016 12:07


Dobrovolníci mění továrenskou věž v kulturní centrum

Autor: Martin Zíta | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dobrovolníci ze spolku Avantgart na začátku roku začali se záchranou bývalé zauhlovací a vodárenské věže v areálu bývalé továrny na koberce. Jedna z dominant Vratislavic nad Nisou více než čtyřicet let chátrala. Nadšenci plánují přeměnit pozoruhodnou stavbu v kulturní centrum a svému cíli se blíží. Slavnostní otevření chystá sdružení na 12. června.

Liberec – Bývalá zauhlovací a vodárenská věž v průmyslovém areálu Intexu bude od léta sloužit jako centrum společenského dění ve Vratislavicích nad Nisou. Přesně takový cíl si přecevzala v lednu skupina dobrovolníků, když zformovala spolek Avantgart a začala organizovat sérii úklidů šedesátimetrové stavby.

Podobné nápady a jejich provedení začínají být v Liberci (Vratislavice jsou jeho městským obvodem) a okolí příjemným pravidlem. V sousedním Jablonci nad Nisou se před více než rokem parta studentů rozhodla zachránit chátrající lázně a samotný Liberec je díky zápalu dobrovolníků bohatší například o kavárnu v jednom z tradičních kin, které ke skáze odsoudily moderní komplexy.Zauhlovací a vodárenská věž ve Vratislavicích nad Nisou. Foto: Martin Zíta

K těmto projektům je však potřeba kromě nadšení také kladný postoj majitele chátrajících prostorů. V tomto ohledu měl spolek Avantgart štěstí. „Prostory nám bez problémů pronajal,” řekla Jitka Jakubičková, hlavní postava celého projektu. Pod jejím vedením tedy krátce po začátku letošního roku začala série úklidů. V březnu se podařilo zorganizovat první z předvojových kulturních akcí. Výstava Architektura k mání symbolicky ukazovala konverze bývalých indistriálních budov v kulturní a umělecká centra.

Zauhlovací věž provází poměrně zajímavá historie. Mezi lety 1914 a 1918 ji postavili italští váleční zajatci, přičemž o projekt se na přání tehdejšího majitele továrny Alfréda Ginzkeyho postaral  významný vídeňský architekt Leopold Bauer, který rovněž navrhl několik vil v brněnských Pisárkách nebo původní podobu Rakouské národní banky. „Věž je ojedinělou stavbou nejen v kraji nebo republice, ale i Německu, případně Rakousku,” řekl Miloš Krčmář z památkového ústavu. Od svého dokončení nebyla prakticky nijak upravena a posledních šestačtyřicet let, po přechodu z uhlí na mazut, chátrala.

Uvést vnitřek stavby, která od loňského prosince patří mezi kulturní památky, do přípustného stavu tedy nebylo nic jednoduchého. Dobrovolnické úklidy navíc stále nekončí. Další je naplánován na čtrnáctého května. Podpora projektu však nečiší pouze z řad nadšenců. Finančně na vznik kulturního centra Zauhlovačka přispěla Nadace Via nebo nově i sám městský obvod. „Rekonstrukce by stála nejspíš několik milionů, ale jsme rádi za každý příspěvěk,” osvětlila Jakubičková. 

Na obnově pozoruhodného objektu spolupracuje spolek také s libereckou Technickou univerzitou. Studenti fakulty umění a architektury mohou se svými návrhy soutěžit a podílet se tak na výstavbě baru, toalet nebo pódia v nově se rodicím centru na severu Čech.

Klíčová slova: vratislavice nad nisou, liberec, architektura, leopold bauer

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.