02.12.2016 16:31


Dospělí oslavili druhé narozeniny vědeckého centra VIDA! A nechali se zapálit.

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci již tradiční akce VIDA! After Dark, kterou vedení a zaměstnanci centra pořádají vždy první čtvrtek v měsíci, tentokrát narazili na narozeninově tematickou akci. K příležitosti dvou let od založení centra připravili zaměstnanci pro příchozí nejrůznější pokusy s ohněm, ohňové představení v divadle, nebo jim také nafoukli balónky.

V divadle centra ukazovali zaměstnanci nejrůznější triky s ohněm - i jak se zapálit a neshořet. Foto: Michaela NárožnáV divadle centra ukazovali zaměstnanci nejrůznější triky s ohněm - i jak se zapálit a neshořet. Foto: Michaela Nárožná

Brno – Druhé narozeniny vědeckého centra VIDA! přišlo přes dvě stě návštěvníků oslavit ve čtvrtek prvního prosince. Dospělí tak učinili při akci VIDA! After Dark, na které si prohlédli či vyzkoušeli přes sto sedmdesát exponátů včetně Klamária nebo výstavy k šedesátému výročí časopisu ABC. K narozeninovým oslavám nafukovali zaměstnanci centra pro návštěvníky balónky a ukazovali jim pokusy nebo představení s ohněm, při kterých si příchozí vyzkoušeli, jaké to je hořet ale nepopálit se.

„Lidé sem jdou spíše po skupinkách. Přijde jeden člověk a nahrnou se sem další,“ vyjádřil se k úspěšnosti balónů zaměstnanec centra Pavel Daněk. Lidem kromě obyčejného nafukování balónů ukazoval různé pokusy, například jak je nafouknout pomocí oxidu uhličitého. „Musíte s tím balónem pořád třepat, nebo praskne,“ vysvětloval zájemcům. Návštěvníci se při příležitosti narozenin podívali i na různé menší pokusy s ohněm, které zahrnovaly třeba slupku od pomeranče, vatu nebo svíčku.

„Návštěvnost akce je vždy jiná, záleží na programu. Dnes je tu třeba méně lidí, než když tady bylo téma superhrdinové. Pro lidi tohle nebylo dostatečně atraktivní,“ vyjádřila se zaměstnankyně centra Lucie Koubková. V centru pracuje dva měsíce. „Líbí se mi tu ten druh exponátů. Jak je to pro dospělé, tak se tady může dělat něco nového. Například to, jak si lidé můžou vyzkoušet, že jim zapálí ruku. To by s dětmi nešlo,“ odpověděla na otázku, jak se jí akce líbí.  Ačkoliv se jedná o akci pro dospělé, tak na ni přece jen zavítalo i pár dětí.

Hlavní atrakcí bylo pro návštěvníky ale divadlo, ve kterém se podívali na nejrůznější pokusy s ohněm. „Zdejší divadlo se mi hodně líbí,“ zmínila se ještě Koubková. „Je skvělé, že tam vždy je i nějaký příběh, ne jen pokus a hotovo.“ K příležitosti druhých narozenin vybrali zaměstnanci centra své nejúspěšnější představení. V něm diváci zjistili, že může hořet jak pevná látka, plyn, tak i kapalina, nebo například že je možné, aby oheň hořel pod vodou. Navíc si, stejně jako při pokusích s ohněm v areálu exponátů, mohli nechat zapálit ruce.

Divadlo bylo oblíbené i mezi zdejšími diváky. „Už jsem tu byla dřív a tak jsem toho nepotřebovala vidět tolik, ale hodně se mi líbilo ohnivé představení. Dobrá byla i expozice, která zahrnovala terárium s mravenci,“ vyjádřila se k akci jedna z návštěvníků Eva Hrabalová.

Zaměstnanci vědeckého centra VIDA! pořádali kromě After Dark, kterou provozují už rok, i další akce, například Bastlfest. Při něm si lidé mohli vyrobit různé věci nebo si hrát s roboty. Pořádají i různé soutěže a nahrávají vědecká videa. Lidé si v centru vyzkouší už přes sto sedmdesát exponátů, které jsou různě zaměřené. Podívají se třeba na šifry, elektromagnetické exponáty nebo například na exponáty soustředěné na lidské tělo. Tento víkend od třetího do čtvrtého prosince navíc uvedou oslavu narozenin i pro děti, která se zaměří převážně na balóny.

Klíčová slova: vida!, vida, věda, after dark,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.