28.03.2017 18:23


Držitelem ceny Homo homini se stal ruský Výbor na ochranu proti mučení

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidskoprávní festival Jeden svět byl včera slavnostně zahájen v univerzitním kině Scala. Letošní téma festivalu je Umění spolupráce. Součástí včerejšího zahájení v kině Scala bylo i udělení ceny Homo homini, které získal Výbor na ochranu proti mučení z Ruska.

 

Festival Jeden svět potrvá do 4. dubna, jedním z promítacích míst je i kino Scala. Foto: Michaela Lebedíková

Brno – Devatenáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět měl včera premiéru své brněnské části. Hlavním tématem je Umění spolupráce. Festival nově nabídne promítání filmů ve virtuální realitě a také umožní zhlédnutí snímků lidem s postižením.

Držitelem ceny za výrazný počin v oblasti lidských práv se stal ruský Výbor na obranu proti mučení. Cenu předala třem zástupcům v Praze ombudsmanka Anna Šabatová za organizaci Člověk v tísni. „Před slavnostním předáním ceny jsem měla možnost se zástupci Výboru mluvit v soukromí, a to, co jsem se dozvěděla, vzbudilo můj hluboký obdiv. Jeden ze zástupců mi totiž řekl, že před dvaceti lety bylo nemyslitelné, aby policista stál před soudem a byl odsouzen za mučení. K dnešnímu dni se Výboru povedlo usvědčit a odsoudit přes sto dvacet takových policistů, a to je skvělé číslo,“ dodala Šabatová.

Tématem festivalu je Umění spolupráce, které prostupuje celým filmovým programem. „Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, kterou se postupně učíme,“ řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Podle ní jsme si zvykli na to, že slovo sdílet znamená pro mnoho lidí zveřejňování příspěvků na sociální síti Facebook, namísto původního významu, který podle ní znamená ochotu dělit se a zvažovat důsledky svých voleb pro ostatní. „Dnešní společnost přijímá hlavně negativní sdělení, a proto je nutné zvolit pozitivně vyznívající téma, které nám ukáže, že zvládnutí umění spolupráce nás povede správným směrem,“ dodala k tomu koordinátorka festivalu v Brně Kateřina Petrášová.

Součástí festivalu je také udílení cen v několika kategoriích. Novinkou je například porota České soutěže s mezinárodním složením, která udělila cenu filmu režiséra Miroslava Janka Normální autistický film o životech několika dětí s autismem. Divácky nejpopulárnějším filmem je letos dokument Život začíná po stovce o švédské bloggerce Dagny Carlsson, které je sto čtyři let. Snímek se potýká s problematikou ageismu, tedy diskriminace starých lidí na základě věku a snaží se ukázat, že život lze žít naplno ve všech jeho fázích.

Mezi oceněnými filmy jsou i snímky Plastová Čína (Cena za nejlepší režii) a Zemřít pro design (Cena Studentské poroty). Na oba snímky se těší Karolína Sladká, návštěvnice festivalu z Dolního Benešova. „Minulý rok jsem byla na festivalu poprvé a velmi jsem si ho užila. Letos se na něj jedu místo Opavy podívat do Brna, protože je zde program bohatší. Nejvíce se těším na filmy Zemřít pro design, Plastová Čína a Otec, Syn a Džihád svatý, protože jsou to snímky o aktuálních tématech.“

Novinkou na festivalu je letos snaha o odstranění bariér pro lidi s postižením. Na promítání tak mohou přijít například neslyšící, pro které jsou některé snímky opatřeny speciálními titulky. „Neslyšící nechodí do kina na české filmy jen proto, že nenabízejí titulky,“ myslí si překladatelka do českého znakového jazyka Zuzana Hájková. „Hendikep nevzniká na straně člověka s postižením, ale na straně společnosti, která vytváří bariéry,“ řekla Mariana Chytilová, která se stará o usnadnění festivalu lidem s postižením. Organizátoři festivalu se snažili vybírat místa pro promítání filmů tak, aby byla přístupná lidem na vozíku, a také organizují speciální promítání pro lidi s malými dětmi, které bude v pološeru a se sníženou hlasitostí snímku.

Mezinárodní filmový festival Jeden svět v Česku probíhá v třiatřiceti městech a pomáhá na něm téměř osmdesát dobrovolníků. Letos se na festivalu promítá sto deset snímků, šestačtyřicet z nich pak přímo v Brně. V Brně bude Jeden svět až do 4. dubna. Minulý ročník navštívilo téměř sto dvacet tisíc lidí.

Klíčová slova: Jeden svět, festival, lidská práva, ocenění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.