15.12.2016 15:49


Dva muži připoutali podle obžaloby kamaráda uvnitř bunkru, chtěli ho nechat zemřít

Autor: Matěj Maděra | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno – Brněnský Krajský soud dnes pokračoval v projednávání neobvyklého případu pokusu o vraždu. Scéna jako vystřižená z detektivního filmu se odehrála na konci října minulého roku v okrese Brno-venkov. Dva muži spoutali svého kamaráda řetězem v bývalém vojenském bunkru a nechali jej napospas osudu. Poškozený nakonec vyvázl bez větších zranění, dvěma obžalovaným však hrozí za pokus o vraždu až 20 let vězení.

Jednací síň

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obžalovaní Jiří Procházka a Vít Pospíšil při diskuzi s obhájcem. Foto: Matěj Maděra

Vše se odehrálo 31. října 2015 ve večerních hodinách. Dva obžalovaní Vít Procházka a Jiří Pospíšil přijeli se svým kamarádem k opuštěnému vojenskému bunkru u Olbramovic. Tam se nejspíše kvůli nevyřešeným finančním sporům nepohodli se svým známým a odvedli ho dovnitř objektu, kde mu řetězem připoutali nohu k traverze. Z místa činu poté odjeli. Spoutanému muži také vzali mobilní telefon, aby si nemohl zavolat pomoc. Tomu se však kvůli delšímu řetězu podařilo dostat k okraji bunkru a zavolat si pomoc.

Státní zástupkyně při středečním jednání zdůraznila, že nechali poškozeného v nedostatečném oblečení a také bez vody či jídla. „Věděli, že nemá vhodné oblečení a že mu venkovní teplota může způsobit smrt,“ uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Samotní obžalovaní u soudu nevypovídali, vyjádření odmítl také jejich obhájce. Za zločin jim hrozí dvanáct až dvacet let vězení. Oba dva mají za sebou trestní minulost, Procházka si aktuálně jeden z trestů odpykává ve vězení.

Jedním z důkazů je záznam z bezpečnostní kamery z obchodu, kde jeden obžalovaný nakoupil ten den řetěz a zámky. Podle soudkyně Dagmar Bordovské se pak zakoupené věci našly na místě činu. Dalším důkazem je nedopalek cigarety, nalezený uvnitř bunkru, s DNA patřící Procházkovi.

Hlavní líčení pokračovalo ve čtvrtek výslechem poškozeného, svědků a soudních znalců

Soudní znalec Michal Zelený potvrdil, že vzhledem k daným meteorologickým podmínkám, a fyzickém stavu poškozeného, může dotyčný mluvit o velkém štěstí, že byl nalezen tak brzy a skončil jen s podchlazením. Podle znalkyň v oblasti psychologie a psychiatrie vyplynulo, že se poškozený svou výpovědí snažil nepoškodit muže, kteří ho chtěli připravit o život. „Několikrát mu někdo vyhrožoval, že podpálí dům jeho prarodičů, pokud bude vypovídat,“ uvedla psycholožka. Mladík se podle ní uklidnil a začal více mluvit až ve chvíli, kdy se dozvěděl, že jsou oba muži ve vazbě.

Případ lépe neosvětlil ani sám poškozený. U soudu dnes odmítl vypovídat z důvodu, že by se sám mohl stát trestně stíhaným. Jeho snahu o osvobození z bunkru dokazuje i fakt, že jeho zoufalé volání zaslechli až ve dva kilometry vzdálených Vedrovicích. „Musel řvát jako tygr,“ prohlásil u soudu starosta obce Richard Janderka, který byl jeden ze skupiny lidí, kteří ho v noci našli.

Kvůli nutnosti dalšího dokazování (přehrání záznamu z kamerového systému ve stavebninách) a také protože se jeden z předvolaných svědků nedostavil k jednání, odročila předsedkyně senátu jednání na 6. ledna.

Klíčová slova: krajský soud, Brno, pokus o vraždu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.