17.11.2016 12:19


Fakulta architektury na Vysokém učení technickém odhalila pamětní desku Pavla Švandy

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na fakultě architektury Vysokého učení technického budou moci studenti a návštěvníci od čtvrtka sedmnáctého listopadu vidět pamětní desku bývalého studenta Pavla Švandy. Ten v osmdesátých letech zemřel za nevyjasněných okolností poté, co se účastnil protikomunistických aktivit.

Pamětní deska, jejímž autorem je Jan Šebánek, visí na stěně u schodů do prvního patra fakulty architektury. Foto: Michaela NárožnáPamětní deska, jejímž autorem je Jan Šebánek, visí na stěně u schodů do prvního patra fakulty architektury. Foto: Michaela Nárožná

Brno – Vedení fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně uctilo ve čtvrtek pamětní deskou bývalého studenta Pavla Švandu. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se zapojil do protikomunistických činností. Pamětní desku, která se nachází v budově fakulty, odhalilo její vedení při příležitosti oslav sedmnáctého listopadu. Jejím autorem je Jan Šebánek.

Odhalení se účastnilo mnoho architektů, Švandova rodina, jeho spolužáci i jeho jmenovec Pavel Švanda, spisovatel a filozof. Ten vzpomínal na tehdejší dobu i samotného Švandu. „V té době bylo těžké myslet za sebe. U Švandy jsem ale rozeznal stopy zformovanosti, jeho svět byl otevřenější,“ nechal se slyšet spisovatel. Promluvil i o událostech, které pravděpodobně vedly k Švandově smrti. „Osudy, které mají nějakou symbolickou vlastnost, dost často skrývají nějaká tajemství,“ podotkl spisovatel.

O Švandovi promluvil i jeho bývalý spolužák z Vysokého učení, Ivo Ondračka: „Byl schopný argumentovat, měl pro všechno zápal, vždy komunikoval své problémy. Pavel ve svém životě došel k čistotě, k radosti, a to aniž by někomu ublížil,“ popsal svého dřívějšího spolužáka.

K úspěchu akce se vyjádřil i jeden z těch, kteří desku představili, Roman Antl. „Je to úžasné, přišlo sem hodně lidí, například i kolegové architekti. O osudu Pavla Švandy ví málo kdo, a proto jsme se rozhodli něco takového vytvořit. Překvapilo mě, jak pozitivní na to byly ohlasy. Jasně jsme viděli, že s tímhle jdeme správnou cestou,“ nechal se slyšet.

Pamětní desku, která zobrazuje roztržený a pokrčený stoh papírů, najdou studenti, zaměstnanci a návštěvníci fakulty u schodů do prvního patra budovy. Jedná se o první památku na Pavla Švandu. „Byla to pro mě velká čest, něco takového vytvořit,“ vyjádřil se k desce její autor Šebánek. Účastníci odhalení desky si mohli z akce odnést knihu se Švandovými díly.

Pavel Švanda byl křesťanský aktivista a kromě studia architektury se věnoval také filozofii a psaní básní a próz. Jeho smrt je dodnes nevyjasněná. Vyšetřovatelé nezjistili, jestli spáchal sebevraždu, nebo jestli byl zavražděn. Třetího října 1981 zmizel a jeho tělo lidé našli o sedm dní později na dně propasti Macochy v Moravském krasu. Přesné datum jeho smrti není známé.

Klíčová slova: pavel švanda, sedmnáctý listopad, vut, fakulta architektury, architektura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.