16.03.2017 10:44


Farmářské trhy se v brněnských městských částech stávají trendem

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U Brňanů roste popularita farmářských trhů. Lidé totiž stále častěji vyhledávají kvalitní domácí výrobky, BIO potraviny a nejčerstvější ovoce a zeleninu. Proto se i mimo centrum města rozhodli organizátoři z kulturních spolků pravidelně pořádat farmářské trhy. Lidé tak přímo ve své městské části mohou navštívit trhy, které jsou obohacené o hudební vystoupení a program pro děti.  

Lidé si na farmářských trzích mohou koupit i řemeslné výrobky. Foto: Adam Lukůvka

Brno – Pro nákup čerstvého ovoce a zeleniny už Brňané nemusí jezdit pouze na Zelný trh. V několika městských čtvrtích totiž mohou pravidelně navštěvovat farmářské trhy, na kterých lze koupit nejen ovoce a zeleninu, ale také nejrůznější domácí produkty a výrobky. Návrat tradice farmářských trhů způsobilo i to, že lidé stále častěji vyhledávají BIO potraviny. Navíc trhy návštěvníci berou jako kulturní akci, na které potkají své známé a podpoří místní farmáře.

Farmářské trhy mohli Brňané navštívit v sobotu 11. března na Vinohradech. Trhy tam začali na podzim roku 2015 organizovat lidé z kulturního centra KVIC. Ze začátku si nebyli jisti, zda lidé na sídlišti budou na trhy chodit a jestli seženou dostatečný počet prodávajících. „Před prvními trhy jsme sháněli kontakty na nejrůznější trhovce, nakonec jsme jich sehnali okolo pětadvaceti. Ale ani to nezaručovalo, že se trhy na Vinohradech uchytí,“ sdělila zástupkyně ředitele centra Dana Ondrušková. Lidé však trhy přijali. „Je to fajn. Můžu si nakoupit domácí potraviny a potkám tu i spoustu známých,“ řekla návštěvnice trhů Jana Novotná.

Letos budou organizátoři pořádat Vinohradské trhy každý měsíc s výjimkou prázdnin. „Letos v březnu na trzích prodávalo rekordních osmatřicet trhovců,“ řekla Ondrušková. Lidé si mohli vybrat z široké nabídky mléčných výrobků, uzenin, BIO produktů, lokálních specialit i řemeslných výrobků. Nyní už organizátoři prodávající aktivně nevyhledávají, protože se každý měsíc vrací ti stejní. „Lidé mají o trhy stále zájem. Chtějí kvalitní domácí produkty, a tak to vypadá, že trhy budou i nadále fungovat,“ dodala Dana Ondrušová. Na trzích zahrála místní kapela a pro děti si centrum připravilo dětský koutek.

Prodejci si na Vinohradech pochvalovali nejen zájem návštěvníků, ale i počet trhů v Brně, kde nyní mohou prodávat. „V každé městské části je to trochu jinak. Na Vinohradech se nám vystavuje dobře, je tu hodně stánků, ale i v Židenicích je to dobré, tam je například bohatý program pro děti,“ řekl prodejce Aleš Haluza. V Židenicích si loni pro děti připravili skákací hrad a živá zvířata.

Se zájmem o farmářské trhy jsou spokojení i v Líšni, kde se farmářské trhy konají pravidelně od roku 2012. V sobotu 18. března bude v Líšni prodávat své produkty přes padesát stánkařů „Se zájmem obyvatel Líšně o trhy i zájmem trhovců jsme spokojení, sdělila vedoucí organizačního odboru Líšně Alexandra Černá.

Ne všude si lidé zvykli na trhy chodit. V Černých polích se loni organizátoři ze střediska Omega neúspěšně snažili obnovit tradici trhů. „Ač jsme tyto farmářské trhy maximálně propagovali a snažili se je ozvláštnit třeba živou hudbou, tak zájem ze strany návštěvníků byl malý,“ uvedla Martina Kozlovská z Kulturního střediska Omega. Zkusili změnit místo konání, ale ani na Lesné se nesetkali s úspěchem, a tak prozatím s pořádáním trhů skončili. „Problémem je, že všechny farmářské trhy se pořádají v sobotu a termíny se kryjí. Počet prodejců na farmářských trzích je daný a při kolizi termínů upřednostňují zavedené trhy,“ dodala.

Na farmářské trhy mohou letos Brňané zajít nejen do Líšně a na Vinohrady, ale také například do Králova pole, Starého Lískovce, Bystrce či Bohunic. 

Klíčová slova: Farmářské trhy, Brno, domácí potraviny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.