22.04.2017 19:22


FOTOREPORTÁŽ: Brňané si odnesli domácí kompostér ze Dne Země

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bez půdy to nepude. O tom se přesvědčili Brňané v sobotu 22. dubna na Kraví hoře, kde se konal největší sekulární svátek světa – Den Země. Na děti zde čekala spousta her, pokusů a tvořivých dílen, při nichž se zábavnou formou učili o půdě a rostlinách. Pro dospělé si organizátoři přichystali řadu infostánků, přednášek a workshopů. 

Děti přišly do blízkého kontaktu s půdou. Foto: Lenka Jebáčková

 

Brno Semínkové bomby, spousta hlíny a sázení kytiček. Kraví horu v Brně zaplavily stovky návštěvníků, kteří se v sobotu 22. dubna účastnili několika aktivit Dne Země. Program pořádá školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Letošním tématem se stalo motto: Bez půdy to nepude, které má poukázat na problémy spojené s půdou a její ochranou.

 

Primárním účelem celé akce je oslava Dne Země a upozornění na konkrétní environmentální problémy. Foto: Lenka Jebáčková

Podle organizátorky Kateřiny Vítkové je primárním účelem celé akce oslava Dne Země a obecně upozornění na konkrétní environmentální problém. „Letos jsme zvolili téma půda. Je to docela opomíjená problematika, málo se o ní mluví. Přitom je docela ohrožená zástavbou, také tím, že jí bereme živiny, které jí potom nevracíme. Na celém Kraváku je spousta aktivit, kde se děti a dospělí dozvědí, jak bychom půdu měli chránit,“ řekla Vítková.

 

Jeden z mnoha stánků na Kraví hoře. Foto: Lenka Jebáčková

Po celém parku se rozprostíraly desítky stánků, které byly zapojeny do velké hry pro děti. Mimo to se rodiny s dětmi mohli účastnit tvořivých dílen, inspirativních přednášek či workshopů.

 

Děti si na začátku mohli koupit pytlíček, do kterého na každém stanovišti dostaly kamínek. S těmi pak mohly hrát různé hry. Foto: Lenka Jebáčková

Pro děti si organizátoři nachystali nejrůznější tvořivé aktivity, při nichž děti zjišťovaly, z čeho je půda složená a proč je důležité se o ni starat. „Probíhá tu po celý den hra. Děti si na začátku mohou koupit pytlíček, do kterého na každém stanovišti dostávají jeden kus materiálu, který patří do půdy, tedy například kamínky. S těmi pak mohou hrát různé hry,“ uvedla členka Lipky Lenka Babáčková.

 

Děti převážely půdu v kolečkách. Foto: Lenka Jebáčková

Děti si zkusily představit, jak by vypadalo město bez půdy. „Ve městech se obecně nedbá o veřejnou zeleň a půdu, zastavuje se betonem. Děti mají za úkol převážením půdy ozelenit nově postavenou ulici,“ řekla Babáčková.

 

Podle Babáčkové je důležité, aby se děti naučily mít vztah k přírodě již od malička. Foto: Lenka Jebáčková

Podle Babáčkové je důležité, aby se děti naučily mít vztah k přírodě již od malička. „V půdě začíná veškerý život, jsou v ní kameny, kousky dřev, ale i živočichové,“ dodala Babáčková.

 

Děti si mohly půdu i kytičky osahat a zkusit si sázet. Foto: Lenka Jebáčková

Děti si mohly půdu i kytičky osahat a na vlastní kůži si vyzkoušet sázení. „Náš stánek se zaměřuje na sázení kytiček, které si lidé mohou odnést domů,“ řekla stánkařka Lucie Ježková.

 

Kromě aktivit a her pro nejmenší nabízeli organizátoři i pestrý program pro dospělé. Foto: Lenka Jebáčková

Kromě aktivit a her pro nejmenší nabízeli organizátoři i pestrý program pro dospělé. Jedním z nich byla třeba komentovaná procházka do zahrádkářské kolonie, kde měli dospělí možnost vyslechnout přednášku o specificích městské půdy.

 

Další zajímavostí byl workshop o výrobě vlastního kompostéru. Foto: Lenka Jebáčková

Další zajímavostí byl workshop o výrobě vlastního kompostéru, který si pak účastníci mohli odnést domů. „Kompost máme na zahradě na chalupě, ale tady v centru Brna ne. Ale teď si chci vlastní vyrobit,“ řekla účastnice workshopu Lea Nečasová.

 

Ekologické a regionální výrobky na EKOtrhu - přešité oblečení. Foto: Lenka Jebáčková

Během dne měli lidé možnost prohlédnout si a nakoupit ekologické a regionální výrobky na EKOtrhu, například přešité oblečení.

 

Akustické vystoupení hudebníka Richarda Lanka. Foto: Lenka Jebáčková

Mimo to celý program doplňovala živá hudba kapel Tranzan, Tubabu a Bokomara a v průběhu dne se konaly dvě dětská představení Divadla Koráb.

 

Svátek Den Země je největší sekulární svátek světa. Foto: Lenka Jebáčková

Ekologicky motivovaný svátek Den Země, který upozorňuje lidi na dopady ničení životního prostředí, se každoročně koná 22. dubna. Oslavuje jej více než miliarda lidí v téměř dvě stě státech světa. Brňané slaví největší sekulární svátek od roku 1990. 

Klíčová slova: Brno, Den Země, svátek, příroda

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.