12.03.2017 17:36


Fotoreportáž: Brněnská Alfa pasáž se opět proměnila v tržiště. Lidé prodávali i nakupovali vše, co dům dal

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sběratelské předměty, knihy, známky, řemeslné a výtvarné výrobky, šperky, koření, fotografie nebo třeba oblečení z druhé ruky. To vše i mnohé další mohli návštěvníci zakoupit na Bleších trzích v brněnské Alfa pasáži, které se uskutečnily v sobotu 11. března.

Brno - Prostory Alfa pasáže, jinak zející prázdnotou, zaplnil druhou březnovou sobotu čilý ruch. Bleší trhy, které se konaly již potřetí v tomto roce, přilákaly desítky kupců a stovky milovníků vintage. O nabídku brněnských antikvariátů se však nejednalo, prodávající byli cestovatelé, lidé, jejichž knihovna už praská ve švech nebo ti, kteří se na stará kolena zbavují věcí po dětech. „Neustále se hlásí noví zájemci, kteří chtějí prodávat. Naprostá většina prodejců jsou zkrátka obyčejní lidé. Prodávají své výrobky či vše, co doma nalezli, už jim není k užitku a nechtějí to vyhodit,“ řekla organizátorka trhů Kamila Procházková.

Foto: Tereza HálováTrhovci vystavovali také v prostorách galerie.

Vstup byl volný a lidé křižovali všemi směry. Prohlédnout si veškeré zboží tak nebyl snadný úkol. Počet zájemců překvapil i Barboru Novákovou. „Netušila jsem, že tu bude taková spousta lidí, měla jsem problém se kamkoli prodrat. Člověk tu však může narazit na nesmírně zajímavé věci,“ popsala svoji návštěvu Nováková, kterou potěšily například knížky Ivana Klímy, Johna Steinbecka či Daphne du Maurier, ale také pohlednice, které sama sbírá.

Foto: Tereza HálováLidé se ve velkém zbavovali především knih.

Nabídka retro kousků byla tak široká a zboží bylo takové množství, že je prodejci vystavovali na zemi či skládali do krabic. Zákazníkům to však nevadilo a k předmětům se ochotně skláněli.

Foto: Tereza HálováKe koupi ne vždy stačilo pár korun v peněžence.

Některé tretky či použité zboží se prodávaly za symbolickou cenu. To však nebyl případ Francouze Henriho Noubela, který nabízel drahocennou sbírku fotoaparátů a historických šavlí z dob napoleonských válek. „Na bleších trzích jsem potřetí. Vše je mé vlastní, ale protože děti žijí různě po světě v Austrálii nebo ve Spojených státech, nemám to komu dát,“ krčil rameny Noubel, jehož žena pochází z Čech.

Foto: Tereza HálováTrhy lákaly také sběratele mincí.

Foto: Tereza HálováOdnést si bylo možné také staré medaile či štítky z psacích strojů.

Foto: Tereza HálováČernobílé fotografie budily pozornost.

Foto: Tereza HálováK mání byla také sbírka osobní korespondence.

S každou z vystavovaných věcí byl spjat nějaký lidský příběh. Své mohly vyprávět především starší ročníky, které prodávaly staré mince, medaile všeho druhu i osobní dopisy z poloviny minulého století.

Foto: Tereza HálováVlastnoručně vyrobené kousky prodávali jejich autoři.


Na trzích byly k dostání také předměty vlastní výroby. Ručně drátěné dekorace, ozdoby z recyklovaných materiálů či ketlované šperky prodávala umělkyně Eliška Drastíková. „Nabízíme drátované výrobky od brouků až po šperky,“ uvedla svoji nabídku Drastíková, která si pochvalovala organizaci i zdejší atmosféru.

Foto: Tereza HálováU některých stánků chvíli trvalo, než si člověk vše prohlédl.

Foto: Tereza HálováNabízené knihy byly tematicky pestré.

K vidění bylo umění i krásná literatura. Lidé vystavovali nadčasové autory, o které je stále velký zájem. Návštěvníci tak mohli sáhnout třeba po Karlu Čapkovi či Alexandru Dumasovi. Beletrii prodával také Michal Mahdal, u nějž si lidé mohli zakoupit kromě knížek také různé steampunkové šperky, které sám vyrábí. „Dnes se lidé zbavují věcí, které rádi vyhazují do popelnice. Někdy je však lepší poslat je dál, byť za nějakou směšnou cenu. Jen ať se zase vrátí do života,“ komentoval význam trhů Mahdal.

Foto: Tereza HálováVůně koření se linula okolo.

Foto: Tereza HálováBarevný stánek působil lidem radost.

Příchozí si mohli zakoupit také černobílé fotografie, orientální koření, výrobky s velikonočnímj motivy či zásobů odznáčků, jejichž majitelka měla největší sbírku široko daleko.

Foto: Tereza HálováNakupující se chtěli o svém zboží pečlivě informovat.

Stánky lemovaly i všechny vchody do Alfa pasáže. Jeden takový patřil Barboře Hanušové, Brňance žijící ve Španělsku. „Sbírám komiksy, které recykluji, a vyrábím z nich nejrůznější věci jako například krabičky či peněženky. Pak tu mám také nějaké staré oblečení,“ ukázala své výrobky Hanušová, která ač navštěvuje bleší trhy po celém světě, toho brněnského se zúčastnila vůbec poprvé.

Nováčky dnes byli také návštěvníci Martin Ugwitz a Martin Šlesinger. „Nikdy dřív jsme tu s kamarádem nebyli, ale je to velmi zajímavá událost. Člověk tu narazí na všemožné věcičky i domácí potřeby, které už jejich majitelé nevyužijí. Já si koupil prstýnek a kamarád glazurovanou mističku,“ řekl s úsměvem Ugwitz, podle nějž jsou ceny za zboží úměrné a výhodu vidí také v ochotě prodejců smlouvat.

Foto: Tereza HálováU některých stánků se tvořilo i několik řad

Dámy si mohly vybrat ze široké nabídky šperků.

Foto: Tereza HálováNakupování na tržišti doprovázela hra na flašinet. 

Klíčová slova: bleší trhy, Alfa pasáž, recyklace, second-hand, výtvarné výrobky, vintage, retro

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.