06.05.2017 20:32


FOTOREPORTÁŽ: Diváckou cenu za nejkrásnější kočku vyhrála nešlechtěná kočka domácí

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Desítky rozestavěných klecí s desítkami koček a kocourů různých plemen. Od dlouhosrstých, přes krátkosrsté až po holé. Vystavovatelé z celého světa prezentují své kočky a snaží se o výhru certifikátu. Třináctou a čtrnáctou Mezinárodní výstavu koček mohou navštívit zájemci v hotelu Voroněž v Brně od soboty 6. května až do neděle 7. května. 

Majitelka představuje svou kočku porotě. Foto: Lenka Jebáčková

Brno - Ať už je kočka šlechtěná či ne, každému se líbí jiná. Milovníci koček se zúčastnili prvního dne z dvoudenní Mezinárodní výstavy koček v Brně. Hlasovali pro Miss Voroněž, neboli nejkrásnější kočku z jejich laického pohledu a inspirovali se při tom posudky odborné poroty, která hodnotila všechny kočky jednotlivě. 

Ověřování barev kočky před zahájením posuzování. Foto: Lenka Jebáčková

Před zahájením někteří majitelé koček museli ověřit jejich barvu. „Pokud si chovatel není jistý, jakou má jeho kočka barvu, tak potřebuje posuzovatelův názor na to, zdali se přihlásil dobře. Pokud by totiž přihlásila kočku pod jinou barvu, musí se přehlásit a dostat i jiného posuzovatele,“ vyysvětlila organizátorka výstavy Nikola Arcanidu.

Posuzování koček. Foto: Lenka Jebáčková

Po slavnostním zahájení začala porota postupně posuzovat kočky. „Posuzování se dělí podle plemene, barev a věku, tedy koťata čtyři až sedm měsíců stará a sedm až deset měsíců stará. Poté dospělé nekastrované kočky a kocouři, kastrované kočky a kocouři a dále můžeme mít i veterány, což jsou kočky nad sedm a více let,“ řekla Arcanidu. Pětičlennou porotu tvořili kromě dvou Čechů dva muži z Itálie a posuzovatel z Finska.

Sál hotelu Voroněž, v němž se program konal. Foto: Lenka Jebáčková

Samotní vystavovatelé nebyli pouze z Česka, ale i Rakouska, Slovenska, Polska, Itálie a z Ruska. Podle Arcanidu je Brno výbornou destinací pro zahraniční vystavovatele, kteří potřebují získat certifikát ze zahraniční výstavy. „Je tu sto dvacet vystavovatelů a sto padesát devět koček. Počet návštěvníků odhaduji každý den na šest set,“ dodala Arcanidu.

Účastnice soutěže s kočkou Jasmínou. Foto: Lenka Jebáčková

Jedna z účastnic výstavy se svou britskou modrou kočkou nabízela mimo jiné i suvenýry. „Jsme tu poprvé s výstavou naší kočky Jasmíny. Doufáme, že budeme dobří a že třeba i vyhrajeme,“ sdělila chovatelka koček Jaroslava Orembová. 

Jeden z mnoha stánků s věcmi týkajících se koček. Foto: Lenka Jebáčková

Během celé výstavy byly v okolí rozestavěné stánky s mnohými potřebami zaměřujícími se na chov koček. Návštěvníci si mohli koupit výrobky prodejců a poradit se s nimi ohledně svých trablí s kočkami.

Cenu diváků Miss Voroněž vyhrála obyčejná domácí kočka zrzek. Foto: Lenka Jebáčková

Po posuzování koček vybrala porota ty nejhezčí, které poslala do závěrečného kola soutěže. První kategorií byly nejhezčí kočky pro jejich barvu, kterých zvítězilo rovnou několik. Po udělení cen kočkám za barvu následovalo vyhlášení soutěže Miss Voroněž, kdy diváci hlasovali pro jakoukoli přítomnou kočku, která byla podle nich nejkrásnější. „Je zajímavé sledovat jejich preference, které se velice často liší od preferencí profesionálů,“ uvedla Arcanidu. Vítěznou kočkou se stala nešlechtěná zrzavá kočka domácí se jménem Zrzek.  

Vítězná kočka ze všech kategorií. Foto: Lenka Jebáčková

Třináctou a čtrnáctou Mezinárodní výstavu koček ukončila vítězka, která vyhrála cenu za nejkrásnější kočku ze všech. 

Klíčová slova: kočky, výstava, mezinárodní, soutěž, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.