17.03.2017 15:53


Fotoreportáž: Lidé na cestě

Autor: Klára Stráská | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fotografická výstava na téma Lidé na cestě: Setkání na hranicích se po roce opět vrátila do Brna. Fotografie, zachycující české dobrovolníky pomáhající uprchlíkům na cestě do Evropy, si návštěvníci mohou prohlédnout od 13. do 30. března 2017. Kromě podniku Bajkazylu, kde je výstava momentálně umístěna, by se měla objevit ještě na dalších čtyřech až pěti místech v Brně.

Brno - Pondělní vernisáže se příliš mnoho lidí nezúčastnilo. Ti, co dorazili, si však mohli vyslechnout poutavé vyprávění jednoho z dobrovolníků a zároveň i autora fotografií, Jana Skalíka. Při této příležitosti nechybělo ani malé občerstvení. 

                                                    Bajkazyl

Fotografická výstava je umístěna v budově Bajkazylu, sociálního podniku neziskové organizace, která se nachází pod brněnským hlavním nádražím.

 

Vstup

Potencionální návštěvníci se nemusí obávat, že by odlehčili své peněžence. Nenajdou tu žádnou pokladnu. Vstup je pro všechny zdarma.

 

Jan Skalík

Fotografie si nakonec prohlíží jen pár lidí. „Příště budeme muset o akci lidi lépe informovat,“ komentuje chabou účast na výstavě autor fotografií Jan Skalík.

 

Návštěvníci

Důvody pro účast na výstavě jsou různé.  Domnívám se, že fotografie ukazují jiný pohled na uprchlickou krizi. Navíc je jejich autor mým učitelem ze školy. I z tohoto důvodu jsem se rohodla dnes přijít," vysvětluje studentka Michaela Wolná. Druhou dívku láká na výstavu zvědavost. "Myslím si, že téma je hodně zajímavé a aktuální," říká studentka Rebeca Ebringerová. 

 

Děti

Zajímavé je, že ani na jedné z fotografií se nedá nalézt nic z toho, co se často objevovalo v médiích. Žádné uslzené děti, zoufalí lidé, či ostnaté dráty. „Připadalo mi, že většina fotoreportétů se zaměřovala jen na ty situace, které se nejlépe prodávají. Takový výběr fotografií dokáže samozřejmě hodně zkreslit pohled na danou problematiku. Mým záměrem bylo ukázat celou pravdu," uvádí fotograf Jan Skalík.

 

Debata

Svůj zážitek si návštěvníci mohou značně zpestřit. Součástí vernisáže je totiž beseda s fotografem Janem Skalíkem. Ten vypráví o svých zážitcích coby dobrovolníka na Balkáně. 

 

občerstvení

K mání je i malé občerstvení v podobě zdravých zeleninových jednohubek.

 

Brožura

Kromě sladkostí si návštěvníci vernisáže mohou s sebou domů odnést i brožuru Lidé na cestě. Ta obsahuje sérii fotografií s popisem jednotlivých událostí.

Klíčová slova: vernisáž, výstava, uprchlíci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.