03.05.2016 22:03


Fotoreportáž: Nadšenci do japonské kultury se sešli na Animefestu

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na brněnském výstavišti se o víkendu sešli milovníci japonské kultury. Konal se již třináctý ročník Animefestu. Návštěvníci mohli vyzkoušet japonská jídla a pro akčnější povahy byl připraven bojový stan. Celý festival byl výjimečný i kvůli samotný účastníkům. Ti se převlékli za své oblíbené postavy a na akci dorazili v kostýmech. 

Brno - V tramvaji už lidé viděli ledacos, ale skupinka skládající se z polonahého muže, kluka v brnění z polystyrenu a slečny s bílou parukou ve žlutém korzetu, byla středem pozornosti celou cestu na výstaviště. I takto mohou vypadat nadšenci do japonské kultury. Animefest je setkání fanoušků japonského animovaného filmu (anime, pozn. red.) a komiksu (manga, pozn. red.)

První Animefest se konal v roce 2004 a navštívilo jej dvě stě lidí. Letos se na výstaviště přišly podívat necelé čtyři tisíce zájemců, což je dokonce o pět set více než loni. Akci mělo na starost více než čtyři sta organizátorů.

Hala se stánky, Autor: Kateřina Paraiová

V jedné z hal měli lidé možnost nakoupit plakáty a placky se svými oblíbenými hrdiny, mangu, zbraně, meče a dýky. 

Stánek s plakáty, Autor: Kateřina Paraiová

Skoro každý stánek měl k dispozici tématické obrázky, při troše hledání a kopání si každý odnesl svůj vysněný. Prodejci byli z Polska, Německa, ale i Japonska. Na své si přišli i hledači nových chutí. Ke koupi tam byly i pravé japonské cukrovinky a jídlo všech možných příchutích od čokolády po zelený čaj.  

Ukázka plakátů, Autor: Kateřina Paraiová

Kromě plakátů s anime postavami (na obrázku vlevo, pozn. red.) měla své zastoupení i asijská hudba. Převládal K-POP nebo-li "korean pop", což je samostatný hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji. K-POP je nyní znám celosvětově, mimo jiné kvůli hudebním skupinám (na obrázku vpravo, poz. red.), které čítají i patnáct členů. Žánr je známý také svými nákladně vyrobenými hudebními videi se složitými tanečními čísly.  

Cosplay nebo costume playing, Autor: Kateřina Paraiová

Cosplay pochází z anglického "costume playing" neboli kostýmová hra. Člověk kostým nenosí, ale doslova se vžije do postavy, kterou představuje. Osoba, která má svůj kostým a charakter dobře propracovaný se nazývá cosplayer. Tento trend vznikl původně v Japonsku, ale rozšířil se po celém světě, převážně ve Spojených státech. Kostýmy byly velmi propracované, od kvalitních paruk, přes barvy na tělo, až po speciální barevné kontaktní čočky. Cosplayeři se na Animefestu zúčastnili soutěžě, při které předváděli své charaktery.

Cosplay princezen, Autor: Kateřina Paraiová

Cosplay se nemusí týkat jen anime a mangy. Své zastoupení tam měly i postavičky od studia Disney, ale i oblíbení komiksoví hrdinové od Marvelu. 

Cosplay bojovnice, Autor: Kateřina Paraiová

Čím propracovanější kostým, tím více pozornosti na sebe dotyčný strhával. 

Propracovaný kostým čarodejnice a válečníka, Autor: Kateřina Paraiová

Nad kostýmy cosplayeři stráví i několik hodin práce. Kvalitní se nedají koupit, a proto je většina cosplay ručně vyráběná. 

Herní koutek, Autor: Kateřina Paraiová

Na své si přišli i milovnící počítačových her. K dispozici byl pro ně celý herní koutek, kde si mohli zahrát například deskovou hru shogi (japonské šachy, pozn. red.), ale i nejmodernější hry. 

Promítací místnost, Autor: Kateřina Paraiová

Kvůli omezené kapacitě přednáškových sálů organizátoři zařídili promítací plátno, na kterém hrál hlavní program. Přednášky se týkaly převážně kultury, postavení žen a energetické bezpečnosti v Japonsku. Součástí projekce byly i filmy a seriály. 

Klíčová slova: anime, manga, Animefest, Japonsko, Japonská kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

David Hrůša | 04. 05. 2016, 21:31
Docela mě mrzí, že jsem ve vašem článku nenašel ani zmíňku o zahraničních hostech, kteří jsou velkým (a vůči ostatním českým konům dost unikátním) lákadlem akce. Letos jmenovitě kreslíři Nsio a Sycra Yasin a mnozí další. Také mi přijde neadekvátní věnovat tolik pozornosti a fotografijí stánkařům z Polska, když o pár kroků vedle byla Craft Alley a v rotundě Artist Alley, kde čeští umělci prodávali svoje originální produkty s anime tématikou. Tvorbu z Artist Alley si například čtenář článku nemůže sám objednat z ebaye a je to opět jeden z důvodů, proč by měl akci navštívit. Celkově článek působí dost neinformovaně a přijde mi, že nezachycuje spoustu práce, kterou organizátoři akce odvedli.