11.05.2016 11:07


Fotoreportáž: Obyvatelé Nymburka znovu viděli boj proti německým okupantům

Autor: Monika Veselá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi oslavili sedmdesáté první výročí od květnového povstání proti německým okupantům. Při té příležitosti mohli v neděli odpoledne obyvatelé Nymburka zhlédnout ukázku z bitvy, ve které se Nymburáci druhého května 1945 postavili na odpor. Členové Klubu vojenské historie přivezli do Parku Pod Hradbami dobové rekvizity i několik sovětských aut. Akce přilákala stovky nadšenců i fanoušků historie. 

Nymburk – V nymburském Parku Pod Hradbami se v neděli odpoledne ozýval křik a střelba. Vojenská auta projížděla ležením a před stany seděli vojáci v uniformách rudé armády a wehrmachtu. Do města totiž přijel Klub vojenské historie, aby tam při příležitosti 71. výročí květnového povstání sehrál ukázku z bitvy proti okupantům. „Při rekonstrukci boje jsme vycházeli z historických a ověřených faktů, takže všechno, co tu dnes návštěvníci viděli, se doopravdy stalo," řekl předseda klubu Jaroslav Kupec. 

V Parku Pod Hradbami se shromáždila historická auta, Autor: Monika Veselá

Víkend v Nymburce patřil akci Den města, která připomněla povstání Nymburáků proti německým okupantům v roce 1945. Návštěvníci si v sobotu a neděli mohli prohlédnout například několik sovětských vojenských aut z druhé světové války. 

Obyvatelé Nymburka při rekonstrukci boje proti okupantům, Autor: Monika Veselá

Na začátku května v roce 1945 začalo v několika českých městech ozbrojené povstání proti Německu. Nymburk se k odboji, který tam zahájili dělníci na železnici, připojil mezi prvními, společně s Přerovem a Olomoucí.   

Nechyběly ani dobové kostýmy, Autor: Monika Veselá

Do Parku Pod Hradbami se na rekonstrukci květnového lidového povstání přišly podívat stovky návštěvníků. „Je důležité znát historii a zvlášť, když se něco takového dělo i v našem městě. Vzali jsme sem i děti, aby viděly a uvědomily si, jak to tehdy nebylo snadné," řekla účastnice akce Monika Douděrová. 

Nymburkem po jednasedmdesáti letech opět projížděli vojáci wehrmachtu, Autor: Monika Veselá

Členové Klubu vojenské historie druhý pěší pluk Nymbursko nastudovali historická fakta z květnových událostí a pro návštěvníky akce připravili ukázky boje. Nechyběly ani dobové rekvizity. 

Na rekonstrukci bitvy se přišly podívat stovky návštěvníků, Autor: Monika Veselá

Rekonstrukce události přilákala nejen fanoušky historie, ale také příbuzné těch, kteří se události před více než sedmdesáti lety účastnili. „Můj táta mi vždy vyprávěl, jak společně se svým otcem, matkou a bratrem ve středu po obědě vyšli před dům a všude se střílelo a křičelo. On s otcem se připojili k sousedovi, který utíkal s puškou za jedním z okupantů. Jsem rád, že to teď můžu vidět na vlastní oči," řekl jeden z návštěvníků Jan Štefl.

Členové Klubu vojenské historie při rekonstrukci bitvy s okupanty, Autor: Monika Veselá

Klub vojenské historie druhý pěší pluk Nymbursko je skupina dobrovolníků, kteří napodobují vojenskou historii. Převážně tu, ve které hrály roli československé jednotky. 

Po celý víkend si zájemci mohli prohlédnout vojenské ležení v Parku Pod Hradbami, Autor: Monika Veselá

V sobotu si zájemci mohli prohlédnout vojenské ležení, včetně stanů. Odpoledne následoval příjezd stovky vojáků do parku, kde zůstali až do nedělní bitvy. „Měli tu spoustu rekvizit a věcí, které jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet, z toho jsem měla největší radost," řekla návštěvnice ležení Ivana Veselá.

Obyvatelé Nymburka zajali vojáky wehrmachtu, Autor: Monika Veselá

Při květnovém povstání zemřelo na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava více než jedenáct tisíc povstalců. Součástí nedělní rekonstrukce bylo také zastřelení několika Nymburáků, ale i vojáků wehrmachtu. Ty, kteří přežili, obyvatelé Nymburka zajali. 

Střelba slepými náboji děsila malé děti a psy, Autor: Monika Veselá

Střelba, která se v neděli odpoledne ozývala z Parku Pod Hradbami, byla skutečná, ovšem vojáci stříleli slepými náboji. Právě kvůli použití střelných zbraní pořadatelé nedoporučili účast malých dětí.

Klíčová slova: povstání, květen, 1945, Nymburk, rekonstrukce bitvy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.