23.04.2017 11:21


Fotoreportáž: Od tematické prohlídky budov Theofila Hansena neodradilo zájemce ani chladné počasí

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tematická jarní prohlídka zaměřená na brněnské dílo architekta Theofila Hansena nabídla zájemcům mimo jiné návštěvu vnitřních prostor Besedního domu, který využívá brněnská filharmonie. Průvodkyně výklad doplnila informacemi o současném stavu budov. Zmínila i nový koncertní sál Filharmonie Brno, který se staví v centru města. O možnosti navrhnout vnitřní prostory nového sálu soutěží i společnost, která stojí za Labskou filharmonii v Hamburku.

Brno -  Komentovaná procházka centrem Brna se zastávkami u budov, které projektoval dánsko-rakouský architekt Theofil Hansen, se po roční odmlce vrátila do repertoáru Turistického informačního centra v Brně. V cyklu Jarních tematických prohlídek dostali návštěvníci opět příležitost zastavit se u domů, kolem nichž chodí každý den. Mohli si vyslechnout komentář průvodkyně Jany Taušové. Procházka Brnem trvala dvě hodiny, během kterých průvodkyně propojila výklad o architektuře s historickými zajímavostmi a současným děním. Novorenesanční architekt devatenáctého století projektoval stavby převážně v Athénách, Brně a Vídni. Jeho vrcholným dílem je budova Říšské rady, v níž sídlí vídeňský parlament.
Autor: Klára Čeperová

První zastávkou byl Kleinův palác na náměstí Svobody. Hlavním architektem budovy pro zámožného rakouského podnikatele Franze Kleina byl Ludwig Förster. „Zkušený architekt rozpoznal Hansenův talent a pozval ho, aby mu s projektem pomáhal. Tak se dostal Theofil Hansen do Brna,“ popsala Taušová. Dánsko-rakouský architekt měl už v té době zkušenosti s projektováním budov v Athénách. Díky nim se Hansenovým rukopisem stal osobitý „řecký styl“. Jako zajímavost průvodkyně dodala, že architekt se za tuto příležitost Försterovi odvděčil sňatkem s jeho dcerou.
Autor: Klára Čeperová

Dalším bodem výkladu byl Besední dům, současné sídlo brněnské filharmonie. Českou stavbu v tehdejší německé části Brna už projektoval Hansen sám. Typicky novorenesanční budova měla mít původně v průčelí šest sloupů, nakonec stojí ale jen dva podpírající balkonek. „Tady jsem měla kdysi ples tanečních,“ zavzpomínala návštěvnice prohlídky Hana Kopuletá, když výprava dospěla do koncertního sálu Besedního domu. Původně dobrou akustiku místnosti narušila instalace varhan. Přesto se v něm stále koncertuje.
Autor: Klára Čeperová

Pražákův palác je vizuálně propojený s vedlejším Obecním domem. Hansen stavbu navrhnul pro moravského a rakouského politika Aloise Pražáka. Na elegantním nádvoří mezi budovami mohou zájemci navštívit kavárnu s letní zahrádkou.
Autor: Klára Čeperová

Komplex projektovaný Theofilem Hansenem propojí současní architekti příští rok s novým brněnským koncertním sálem. Do soutěže o jeho vnitřní prostory, které budou sloužit brněnské filharmonii, se hlásí i společnost Nagata Acoustic. Ta projektovala sály Labské filharmonie v Hamburku.

Autor: Klára Čeperová

Poslední částí prohlídky byla budova Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Pekařské ulici. Na místě, kde původně stál dominikánský klášter, vznikla za vlády Habsburků státní porodnice, sirotčinec a blázinec. Když už stav budovy nevyhovoval účelu, rozhodla speciální komise o jeho přestavbě. Jedním z architektů přizvaných k účasti byl také Theofil Hansen. Stavební úpravy komplexu trvaly čtyři roky. Pacienti i zájemci o architekturu mají možnost shlédnout Hansenovu bustu před kaplí Svaté Anny v centru nemocničního komplexu.

Autor: Klára Čeperová

Přestože je kaple propojená s nemocnicí, počítá se jako samostatná stavba Theofila Hansena. Byla dokončena o rok později než budovy, které ji obklopují. Podle záznamů architekt vytvořil nejen projekt budovy, ale i návrh podlahy kaple. Ta se však nedochovala. V kapli se stále slouží bohoslužby a zároveň je přístupná pacientům fakultní nemocnice. Nebylo tomu tak ale vždy„Pamatuji si to tu jako sklad vyřazených přístrojů,“ vzpomínala další účastnice výstavy Andrea Rossendorfová.  

Protože kaple byla poslední zastávkou prohlídky, shrnula průvodkyně informace  a program zakončila. Tematické procházky po Brně organizuje pro zájemce turistické centrum každý víkend.

Klíčová slova: Hansen, TIC, Brno, prohlídka, Besední dům

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.