07.05.2017 11:04


Fotoreportáž: Putování po památkách, které Brnu zanechali Češi, Němci a Židé, přinesla jarní tematická prohlídka

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Kultura

Červený kostel, Janáčkova akademie múzických umění, hotel Slavia nebo Besední dům. Všechny tyhle budovy jsou spojené s brněnskými Němci, Židy a v menší míře s Čechy. O jejich působení a životě ve městě se včera dopoledne mohli dozvědět účastníci jarní tematické prohlídky. 

Brno – Tematická prohlídka města Brna představila architektonické památky, za které se zasloužili hlavně Němci, kteří město řídili až do vzniku první republiky. Budov spojených s Židy nebo Čechy prohlídka nabídla už méně hlavně proto, že jejich práva byla staletí potlačována. „Němci přišli do Brna už ve třináctém století a zůstali tu až do konce druhé světové války. Do města přinesli vyspělejší kulturu ze západu a do roku devatenáct set osmnáct ho prakticky ovládali,“ vysvětlila průvodkyně Marie Schönová.

Prohlídka začala na Moravském náměstí v deset hodin dopoledne. Tam od roku 1891 stával Německý dům, který si Němci postavili pro svoje využití. „Dům byl velmi luxusně vybaven, nacházel se tam největší koncertní sál, jaký kdy v Brně byl. Za druhé světové války byl bombardován a po jejím konci městská rada rozhodla o jeho stržení“, popisovala Schönová. 

Reliéfní mapa města Brna. Foto: Kristýna Hortvíková

Ve středověku obývali Němci hlavně vnitřek hradeb města a Češi se usazovali buď na okrajích, nebo vně hradeb. Především u povodí řeky Svratky. Kvůli častým povodním se ale stěhovali a postupně se dostávali blíž k hradbám až nakonec do centra Brna. 

K další zastávce patřil kostel svatého Jakuba, který byl v šestnáctém století postaven pro německé věřící ve stylu pozdní gotiky. Foto: Kristýna Hortvíková

K další zastávce patřil kostel svatého Jakuba, který byl v šestnáctém století postaven pro německé věřící ve stylu pozdní gotiky. Dělníci ho budovali téměř sto let. „Kostel svatého Jakuba se mi z prohlídky líbil asi nejvíc, je to taková vznešená budova,“ okomentovala stavbu účastnice prohlídky Nikola Mazálková.

Mezi nejlepší brněnské hotely patřil hotel Slavia, který byl otevřen na konci devatenáctého století. Foto: Kristýna Hortvíková

Mezi nejlepší brněnské hotely patřil hotel Slavia, který byl otevřen na konci devatenáctého století. „V hotelu byla první a jediná česká kavárna, jednalo se o ryze českou stavbu. Hostů si zde velmi vážili a dobře se o ně starali. Součástí hotelu bývala stáj pro koně a později i benzinová stanice,“ sdělila průvodkyně.

Další českou stavbu představuje Besední dům, který pro brněnské Čechy znamenal centrum kulturního života. Foto: Kristýna Hortvíková

Další českou stavbu představuje Besední dům, který pro brněnské Čechy znamenal centrum kulturního života. V druhé polovině devatenáctého století se Češi snažili emancipovat a prosazovat jak svůj jazyk, tak svou kulturu. V domě sídlila knihovna, divadlo a redakce časopisu Host do domu.

Janáčkova akademie musických umění bývala původně německým gymnáziem. Foto: Kristýna Hortvíková

Janáčkova akademie musických umění bývala původně německým gymnáziem. „Studovalo tu mnoho významných osobností, například Leoš Janáček nebo Alfons Mucha,“ vysvětlila Schönová.

Prohlídka pokračovala k Červenému kostelu, který si nechali postavit němečtí evangelíci a byl otevřen roku 1868. Foto: Kristýna Hortvíková

Prohlídka pokračovala k Červenému kostelu, který si nechali postavit němečtí evangelíci a byl otevřen v roku 1868. Později začali kostel navštěvovat i Češi, kteří se ale s Němci moc nesnesli, a proto si nechali postavit kostel svůj. 

Původně mezi německé stavby patřila i Lékařská fakulta a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Foto:Kristýna Hortvíková

Původně mezi německé stavby patřila i Lékařská fakulta a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Foto: Kristýna Hortvíková

Původně mezi německé stavby patřila i Lékařská fakulta a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Jednalo se o stavby pro německou vysokou školu. Před vznikem první republiky se na stavbě brněnských budov podíleli převážně Němci, Češi se prosadili až po roku 1918.

Novogotická tělocvična sloužila pro německý sportovní spolek a občas se tu konaly i kulturní akce. Otevřena byla roku 1868. Foto: Kristýna Hortvíková

Novogotická tělocvična sloužila pro německý sportovní spolek a občas se tu konaly i kulturní akce. Otevřena byla roku 1868.

Prohlídku průvodkyně ukončila zastávkou ve Františkánské ulici. Foto: Kristýna Hortvíková

Dvouhodinovou prohlídku průvodkyně ukončila zastávkou ve Františkánské ulici. „Dříve se tomuto místu říkalo Římské náměstí. Na žádné mapě ho ale nenajdete, prakticky se totiž jednalo o Františkánskou ulici. Zhruba na místě františkánského kláštera, který tu stojí dodnes, bývala synagoga,“ završila putování po památkách Schönová.

Klíčová slova: Češi, Němci, Židé, Brno, brněnská architektura, brněnské památky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.