05.04.2017 08:00


FOTOREPORTÁŽ: Školáci zhlédli desítky dravých ptáků a sov v Brně

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Polední program o životě ptáků a názorné letové ukázky dravců pořádali včera pro žáky základních škol sokolníci ze společnosti Seiferos. Ti usilují především o ochranu dravých ptáků a sov ve volné přírodě. Děti si mohly například pohladit výra velkého a zábavnou formou se dozvědět více o ptačím světě.

Přednáška o životě ptáků vedoucího společnosti SEIFEROS Zdeňka Fabiána. Foto: Lenka Jebáčková

Brno – Čáp, když uniká před dravým ptákem, začne na obranu zvracet. Tohle a mnohé jiné se dozvěděli žáci základních škol, kteří se včera v poledne zúčastnili letové ukázky dravců na Kraví hoře v Brně. Studenti si zblízka prohlédli až třicet pět vycvičených dravců a sov. Zároveň naslouchali zábavné přednášce o životě ptáků od vedoucího společnosti Seiferos Zdeňka Fabiána.

V parku na Kraví hoře se v úterní poledne sešlo přes sto dětí ze základních škol. Foto: Lenka Jebáčková

V parku na Kraví hoře se v úterní poledne sešlo přes sto dětí ze základních škol, které si posedaly okolo uměle vyrobené ohrádky na ptáky. Dravci a sovy seděli na svých bidýlkách a poslušně se nechali představit sokolníkem a spoluzakladatelem společnosti Seiferos Zdeňkem Fabiánem.

 

Žáci si mohli prohlédnout několik ptáků zblízka. Foto: Lenka Jebáčková
Žáci si prohlédli několik ptáků zblízka. U toho sokolník Zdeněk Fabián vysvětloval například to, proč dnes dravců v přírodě ubývá. „Víte hlavní příčinu? Jsou to nepřirozené bariéry pro ptactvo, třeba pletivo a dráty. Až za dvacet let budete stavět ploty, postavte je ze dřeva, protože o to se žádný pták nezabije,“ řekl Fabián.

Někteří si dokonce pohladili výra velkého. Foto: Lenka Jebáčková

Někteří si dokonce pohladili výra velkého. Přednáška se zaměřovala na život ptáků a na zajímavosti s nimi spojené. Přednášející žáky zároveň zkoušel ze znalostí. Děti se tak dozvěděly, že nejchytřejším ptákem je krkavec, a že sup se může dožít až sta let.

Program byl opravdu pestrý. Po přednášce se žáci přesunuli do volného prostoru, kde organizátoři předvedli ukázky imitace lovu s dravci. Foto: Lenka Jebáčková

Program byl pestrý. Po přednášce se žáci přesunuli do volného prostoru, kde organizátoři předvedli ukázky imitace lovu s dravci. Sokoli, jestřábi, orli a další ptáci létali nad hlavami školáků a lovili atrapy kořisti. Ve vzduchu tak kroužil orel bělohlavý.

Podle sokolníka Zdeňka Fabiána je jediná schopnost, kterou my lidi nemáme, ovládat vzduch. Foto: Lenka Jebáčková

Podle sokolníka Zdeňka Fabiána je jediná schopnost, kterou lidé nemají, ovládat vzduch. 

Pořadatelé programu také vyzvaly dobrovolníky, které zapojily do práce s ptáky. Foto: Lenka Jebáčková

Pořadatelé programu také vyzvali dobrovolníky, kteří se zapojili do práce s ptáky. „Sokolnictví je o spolupráci člověka a dravce,“ řekl sokolník Jakub Butnikošarovski.

c Foto: Lenka Jebáčková

Děti, které uhodly odpovědi na otázky týkající se výkladu o dravcích, si mohly zkusit, jaké to je, když vám přiletí dravec na ruku. Některé přišly do blízkého kontaktu s puštíkem obecným.

Následovalo i hromadné focení. „Vystoupení se nám moc líbilo. Ale trošku jsme se bály, že nám to ukousne hlavu,“ řekla žákyně základní školy Sirotkova, která nechtěla uvést své jméno. Foto: Lenka Jebáčková

Následovalo i hromadné focení. „Vystoupení se nám moc líbilo, ale trošku jsme se s holkama bály, že nám to ukousne hlavu,“ řekla žákyně základní školy Sirotkova, která nechtěla uvést své jméno.

Pokud člověk najde někde zraněného ptáka, pak by měl volat na záchrannou stanici nebo policii, která informaci předá stanici. Foto: Lenka Jebáčková

Kromě zábavního programu sokolníci také mluvili o ochraně dravců. Pokud člověk najde někde zraněného ptáka, pak by měl volat na záchrannou stanici nebo policii, která informaci předá stanici. „Téměř každý den nám lidé volají,“ sdělil Butnikošarovski.

Nezisková společnost a záchranná stanice SEIFEROS působí již od roku 2001. Foto: Lenka Jebáčková
Nezisková společnost a záchranná stanice Seiferos působí již od roku 2001. Umožňuje výstavy a letové ukázky pro veřejnost, výukový program pro základní školy a gymnázia. Zaměřuje se na výchovu a vzdělávání sokolnických nováčků. Především se aktivně podílí na ochraně dravých ptáků a sov ve volné přírodě. Pečuje o poraněné ptáky, které následně připravuje k vypuštění do přírody.

Klíčová slova: dravci, ptáci, škola, žáci, studenti, příroda, ochrana

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.