07.10.2016 13:00


Fotoreportáž: Slavnosti vína lákají Brňany na tři stovky vín

Autor: Lada Součková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Druhé největší město České republiky leží v Jihomoravském kraji, kraji vína. Není proto nezvyklostí, že na brněnském náměstí Svobody narazíte na vinaře. Na podzimních Slavnostech vína 2016 jako každý rok teče víno proudem i přes příchod studeného podzimu. Šestačtyřicet prodejních stánků nabízí různorodé zboží od 30. září až do soboty 8. října. Celou atmosféru dolaďuje také bohatý hudební program.

Již v brzkých odpoledních hodinách se na náměstí Svobody tvoří hloučky lidí, kteří se zastavili, aby po práci ochutnali dobré víno nebo si popovídali s přáteli. Stánky jsou otevřeny již od desáté hodiny dopolední.

Vína je k ochutnání dostatek. Pětadvacet vinařství, která se podílí na příjemné atmosféře Slavností vína, prodávají celkem až tři sta druhů vín. K dostání je také burčák a punč.

Víno není jen sladké, polosladké nebo suché a polosuché. Existují stovky druhů bílých i červených vín, liší se již samotné hrozny, to můžeme vidět na zalaminovaných fotografiích s popisky na jednom ze stánků. Prodávající stále vstřebávají nové a nové informace, aby svým zákazníkům uměli co nejlépe poradit. „V naší nabídce máme osm degustačních bílých vín a tři vína sudová,“ informuje zájemce Hana Puklická z vinařství, které bylo oceněno jako vinařství roku 2013 a 2015.

Na náměstí se scházejí i mladí lidé, kteří přicházejí vínu na chuť. „Z nabídky dvaceti vín si lidé nejčastěji říkají o Pálavu – ta je příjemně sladká,“ sděluje Sára Cigánková z rodinného Vinařství Pavlica ze Zaječí. Ti, kterým víno příliš nevoní, popíjejí jiné nápoje, i těch je tu dostatek – nealkoholických i alkoholických.

Příchozí nezůstávají ani o hladu, k dostání je široká nabídka pokrmů. Speciality na grilu, steaky, klobásy, sýry ale i trdelníky a frgály – na své si přijde každý. "Kromě výborného vína mi velmi chutnaly sýry, radost mám také ze skleničky," svěřila se návštěvnice Nikola Běťáková, která je na slavnostech poprvé.

Slavnosti vína jsou především o víně. Návštěvníci se však zajímají i o jiné produkty – o bižuterii, módní doplňky, ručně vyráběné originální šperky, keramiku, levandulové výrobky a také výrobky z vlny.

Stojí tu také stánek s vínem, kde se nekupuje tradiční víno z bílých nebo červených hroznů, prodává se tu totiž víno z černého rybízu.

Kolem třetí hodiny odpoledne se náměstím Svobody rozléhá hudba, právě začíná koncert cimbálové kapely Vojara. Každodenní hudební program je stejně bohatý jako nabídka vín, cimbálovou muziku totiž v sedmnáct hodin vystřídá rocková skupina Šroti. Lidé drží v rukách skleničky plné dobrého vína a přitom se pohupují do rytmu.

Náměstím se line vůně punče, který je na stáncích také k dostání, prodává se i burčák. „Nabízíme také dva burčáky – bílý a červený ale také punč,“ doplnila Puklická.

Víno se nalévá do jednorázových plastových kelímků, nebo originálních skleniček s mottem „Milujeme víno“ nebo "Slavnosti vína", které si milovníci vinného moku za poplatek odnášejí domů. Otevírací doba stánků je běžně do osmé hodiny večerní, pro zájem hostů však zůstávají otevřené až do deseti.

Lidé mají možnost uspokojit své chuťové pohárky téměř na každém kroku. Čtyřnozí miláčci však mají také hlad, navíc jim to všechno tolik voní.

Klíčová slova: náměstí Svobody, slavnosti, víno, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.