08.04.2017 15:59


Fotoreportáž: Stavba májky nastartovala měsíc studentů

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Majálesový měsíc studentů započala stavba májky na náměstí Svobody. Poprvé se na veřejnosti ukázali kandidáti na místa Krále a Královny Majálesu. Stavby se účastnily družiny čtyř brněnských univerzit. I přes špatné počasí se sešly družiny všech kandidátů a společně májku ozdobily a postavily. Stavbě přihlížel i starosta městské části Brno-střed Martin Landa. 

Brno – Studentské oslavy jara začaly stavbou májky. Průvodu a stavby májky na náměstí Svobody se zúčastnili zástupci čtyř brněnských univerzit: Mendelovy univerzity (MENDELU), Masarykovy univerzity (MU), Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) a Vysokého učení technického (VUT). Za každou univerzitu se dostavili kandidáti na místo Krále a Královny Majálesu, ty doprovodily jejich královské družiny, které bylo možné rozlišit podle barevných dekorací. Ke stavbě dorazil i starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). Touto akcí začal tzv. Majálesový měsíc studentů, který má vyvrcholit šestého května Majálesovým průvodem a open air festivalem na brněnském výstavišti. 

 

Foto: Benedikt Vítek

Ke komu studenti patří, bylo možné poznat podle barvy oblečení. Májku ozdobili reprezentanti Masarykovy univerzity v modré, studenti Veterinární a farmaceutické univerzity v bílé, účastníci z Mendelovy univerzity v zeleném oblečení a zástupci Vysokého učení technického v Brně v červeném.

 

Foto: Benedikt Vítek

Studenti májku zdobili u Mendelovy univerzity. Když se zdrobením skončili, vzali královští kandidáti a jejich družiny májku na ramena a vyrazili na pochod k náměstí Svobody.

Foto: Benedikt Vítek

Policisté kontrolovali celý průběh průvodu. Zastavovali dopravu a uvolňovali pro pochod cestu. Na náměstí Svobody pak dohlíželi na to, aby stavbu májky nic nenarušilo.

Foto: Benedikt Vítek

V průvodu hrála hudba z reproduktorů, které přinesli studenti techniky. Do rytmu písně Svaz českých bohémů zaznívaly výkřiky královských družin, kterými studenti propagovali své univerzity. VUT ve vyrovnaném souboji překřičela studenty veterinární univerzity, zatímco MENDELU prozpěvovala písně o nedostatku žen na VUT. Družina Masarykovy univerzity se pokřiků zdržela.

Foto: Benedikt Vítek

Po příchodu na náměstí Svobody studenti májku umístili na stojany. Pak dokončili závěrečné úpravy, nasadili věnec a po družinách se vyfotili. „Ta nejhorší kombinace barev, co jsem kdy viděl, je červená a bílá,“ zaznívalo z davu při společném focení družin technické a veterinární univerzity.

Foto: Benedikt Vítek

I přes vzájemné škádlení se skupiny ještě jednou spojily a společně vztyčily májku. Organizátoři pro jistotu posunuli dav přihlížejících o několik kroků zpět, studenti však stavbu zvládli bez problémů.

Foto: Benedikt Vítek

Po vztyčení májky ji kandidáti na Krále a Královnu pokřtili pivem. „Líbí se mi, že i přes tu rivalitu tady vládne tak přátelská nálada. Je dobře, že se takové tradice dodržují a studenty to stále baví,“ řekla kolemjdoucí Renata Šerá. „Netušila jsem, že se tu dneska něco takového bude dít, ale nikam nespěchám, tak proč si to neužít,“ dodala s úsměvem.

Foto: Benedikt Vítek

Sešlost přilákala i opilého muže, který se rozhodl, že se jí také zúčastní. Poté, co pobavil okolo postávající studenty svlečením trika a děláním póz před fotografy, ho však policie z náměstí vykázala.

Foto: Benedikt Vítek

„Celá stavba se moc vydařila a přišlo mnohem víc lidí, než jsem očekávala. Náladu nám nezkazilo ani horší počasí,“ řekla uchazečka o post Princezny Majálesu Adéla Kozlová. Role Prince a Princezny jsou obdobami Krále a Královny, kandidáti jsou však ze středních škol. Organizátoři se tak snaží zpřístupnit Majáles i mladším studentům.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.