24.04.2017 19:34


Hmyzí proteinové tyčinky mohou být na pultech obchodů do dvou let

Autor: Kristýna Kucharčíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cvrčci na másle, restovaní červi nebo smažení švábi se objevili v neděli 23. dubna na večerním menu brněnské restaurace Klub cestovatelů. Pro hosty akce Hmyzí večer zde připravil kuchař Milan Václavík ochutnávku hmyzu o šesti chodech, doprovázenou podrobným výkladem. Návštěvníci se tak mohli dozvědět, kde ve světě se hmyz nejčastěji konzumuje, jak ho správně upravovat a uchovávat, a jaký potenciál může mít hmyzí gastronomie v budoucnosti.

Šéfkuchař seznamuje hosty s jejich stále ještě živou večeří.

Brno – Přibližně čtyřicítka hostů se setkala v neděli 23. dubna na ochutnávce hmyzí kuchyně v brněnské restauraci Klub cestovatelů. Kulinářskou show s názvem Hmyzí večer hosty provázel kuchař Milan Václavík, který v průběhu přednášky o výhodách a úskalích konzumace hmyzu připravil šest ochutnávkových chodů sestávajících z různých druhů červů a brouků. Zájemci tak mohli vyzkoušet listový salát s restovanými moučnými červy, cvrčky na másle, červy Zaphobas na chilli, restované saranče, smaženého švába nebo moučník s červy.

Někteří návštěvníci neskrývali své pochybnosti a ujišťovali se, zda pojídání hmyzu není zdravotně závadné. „Hmyz, který servírujeme, byl vykrmen v chovných podmínkách odpovídajících evropským gastronomickým standardům, zde bych neviděl žádný problém. Ten nastává pouze v případě, že je někdo alergický na mořské plody, tedy na chinin, který tvoří i vnější kostru hmyzu. Takovému strávníkovi bych naše speciality zásadně nedoporučil,“ upozornil Václavík.

Přes prvotní úšklebky byla nakonec většina zúčastněných s nabídkou spokojena. „Musela jsem trochu překonávat vizuální odpor, ale chuťově to není vůbec špatné. Třeba mouční červi chutnají skoro jako houby,“ uvedla návštěvnice Magda Drechslerová.

Kromě ochutnávek se mohli účastníci akce dozvědět řadu zajímavostí ze světa hmyzí gastronomie. Ta je široce rozšířená ve východní Asii a Africe, výjimkou však podle Václavíka nejsou ani speciálně zaměřené restaurace ve Spojených státech nebo Jižní Americe. V Japonsku pak existují dokonce automaty s hmyzími pochoutkami.

Image výstředního pokrmu, se kterým experimentuje úzký okruh cestovatelů, by mohl hmyz brzy ztratit i v Evropě. „Vědci vypočítali, že pokud budeme chtít v roce 2030 uživit celé lidstvo, měla by produkce jídla stoupnout až dvojnásobně. Hmyz se nabízí jako vhodná a extrémně úsporná alternativa k tomu, co dnes jíme,“ vysvětlil šéfkuchař večera.

Změna evropských stravovacích návyků však zřejmě neproběhne v dohledné době, spíše se bude jednat o pozvolné rozšiřování nabídky potravin. „Konkrétně v Česku stále není platná legislativa, která by upřesňovala podmínky prodeje hmyzu pro potravinářské účely. Věřím, že do dvou let by ale mohl v celé věci nastat posun. To neznamená, že si budeme běžně kupovat cvrčky v řetězcích, ale na pultech se zřejmě brzy objeví hmyzí proteinové tyčinky pro sportovce a mladí by mohli začít chodit na rande do hmyzích restaurací místo na sushi, jak je to v kurzu dnes,“ uvedl Václavík.

Klíčová slova: hmyz,klub cestovatelů,Brno,hmyzí večer

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.