11.04.2017 07:11


Hotel Avion už nechátrá, dělníci pracují na jeho obnově

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kolem hotelu Avion postavili dělníci lešení a pracují na jeho rekonstrukci. Brněnská funkcionalistická památka už tak dále nechátrá a turisté se dočkají jejího otevření. Stavba by měla být opravena do původní podoby podle návrhu architektky Evy Jiričné. V nejbližších dnech budou dělníci montovat okna.

Kolem hotelu postavili dělníci lešení a pracují na jeho obnově. Foto: Kristýna HortvíkováBrno – Rekonstrukcí hotelu Avion budou dělníci zaměstnáni v nejbližších měsících. „Máme už hotové bourací práce. Odstranili jsme nepůvodní konstrukce a zaměřujeme se na zednické práce, hlavně na vodovod a vzduchotechniku. V současnosti jsme pracovali na demontáži oken, která jsme nechali natřít,“ okomentoval postup oprav vedoucí stavby Rudolf Vilček.

Na stavbě dělníci pracují už od léta minulého roku a z velké části by se měli přidržovat původního vzhledu hotelu z roku 1928. „I když se řídíme původní podobou hotelu, na žádné velké komplikace jsme při opravě nenarazili, dnes se dá sehnat prakticky cokoliv. Spíše býváme často překvapení, jaké originální kousky v hotelu nalézáme,“ doplnil Vilček

Nejužší hotel ve střední Evropě byl v roce 2010 zapsaný na seznam národních kulturních památek České republiky a tvoří tak spolu s vilou Tugendhat významné funkcionalistické stavby v Brně. „Významu hotelu odpovídá také fakt, že byl prohlášen národní kulturní památkou. Je bezesporu dobře, že má hotel vlastníka, který jej chce obnovit. Obecně je pro památkovou péči většinou lepší, když se opravuje, než když se bourá. Neužívané budovy bez oprav a údržby chátrají, a mohou tak ztrácet památkové hodnoty,“ vysvětlil památkář Tomáš Vícha.

V roce 2005 stavbu od restituentů odkoupil Stanislav Berousek a od té doby usiluje o její opravu. Několikrát už žádal o dotace na rekonstrukci, byl ovšem neúspěšný. Podle Vilčeka tak opravu majitel hradí ze svých vlastních zdrojů a má v plánu hotel do budoucna pronajímat. S opravami by měli být pracovníci hotovi do konce letošního roku.

Klíčová slova: Hotel Avion, památka, funkcionalismus, rekonstrukce hotelu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.