17.03.2017 20:48


Hráčem s hrdostí. Fanoušci žánru RPG testovali své znalosti na kvízu

Autor: Jiří Král | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fanoušci žánru RPG si mohli na středečním pub kvízu otestovat své znalosti z prostředí šesti různých fiktivních světů v Esport baru 21 od sedmi hodin večer. Soutěžilo celkem jedenáct týmů a oceněna byla první dvě místa. Hráči také měli možnost ochutnat na baru míchané alkoholické „lektvary“.

Brno - Ve středu se před sedmou hodinou večerní začínají v hráčské hospodě Esport bar 21 shromážďovat soutěžící. Někteří se pokoušejí rychle dostudovat některá fakta z žánru RPG, tedy Role Play Gamingu, a her, které sami nikdy nehráli. Kvíz začíná v sedm hodin. Soutěží jedenáct týmů, každý z nich má v průměru čtyři nebo pět členů. Rozdávají se záznamové archy, často včetně psacích potřeb. Málokdo si totiž vzpomene vzít do hospody tužku. Herní kvízy mají velký úspěch. Celkově se teď snažíme dělat různé herní akce jako šachový turnaj, karaoke, turnaje v gwintu a podobně," říká majitel baru Robin Tomášů.

Připravení hráči čekají na začátek kvízu. Foto: Ondrej Miksche

Nutné je také vymyslet název vlastního týmu. To útočí na každý neuron schopný kreativity v hlavách soutěžících. Výsledky tohoto snažení pak často zanechávají nejedno zdvižené obočí. Kvíz má celkem šest kol. V prvním kole hráči testují své znalosti série Elder Scrolls. Ta se nejvíce proslavila hrou Skyrim, první díl série však pochází již z roku 1994, což mnozí zúčastnění zjišťují ke vlastní nelibosti. Druhé kolo je věnováno sérii Gothic a třetí Diablu. Diablo, na rozdíl od předchozích her, sází spíše na čirou akci než na příběh a dialogy. Otázky se nevěnují jen obsahu her, ale i kontextu jejich vznik, herním studiím a jejich tvůrcům, což však často bývá pro soutěžící největším kamenem úrazu. Ne všíchni přítomní si sem šli zasoutěžit. Někteří se přišli jen napít piva a sledovat úsilí ostatních. Jiní využívají zdejších stolních počítačů a hrají proti sobě ve hře svého výberu.

Čtvrté kolo je věnováno hře Baldurs Gate, která je inspirována nepočítačovou hrou Dungeons and Dragons, což je vidět i na zpracování, které se od ostatních her poněkud odlišuje. Nejslabší bylo páté kolo. To bylo věnováno hře Torment: Tides of Numenera, nejúšpěšnější tým zde získal jen dva a půl bodu z celkových devíti možných. „Abych řekl pravdu, o hře jsem slyšel na kvízu poprvé, takže v tomhle kole jsem si moc neškrtl. Na druhou stranu vypadá docela zajímavě, možná jí dám někdy šanci,“ říká účastník kvízu Radim Sedlák.

Lektvarové drinky. Foto: Jiří Král

Ochutnat zde můžete "potiony", tedy alkoholické drinky, které hrají všemi barvami. Nesou jména po lektvarech z her a fantasy světů, některých postav a někdy i kouzel. Ochutnat tak můžete Rejuvernation Potion, Dr. Booma nebo třeba Wings of Liberty. V posledním kole figuruje známá postapokalyptická hra Fallout. Ta se dá na rozdíl od ostatních her řadit spíše do žánru sci-fi než fantasy. První místo nakonec získává tým Barbas the Dog a druhou cenu vyhrává tým Witchers Bitches. První dvě místa jsou odměněna slevou na útratu a pizzou, Barbas the Dog navíc získávají láhev whiskey Tullamore Dew. Jednotlivci mají možnost vyhrát i další ceny na takzvaných bonusových otázkách, zde však záleží převážně na tom, jak šťastný odhad zrovna máte.

Celé místo propojují dva poměrně čerstvé zábavní aspekty, které se dnes těší velké popularitě. Pub kvízy, které si vysloužily své místo na výsluní již před několika lety a esport bary, které začaly v České republice vznikat nejčastěji v rozmezí posledních dvou let. „Bar jsme založili s přítelkyní, když jsme dostudovávali vysoké školy a ani jednoho to moc netáhlo. Podobné bary jsme viděli v zahraničí a naskytla se dobrá příležitost na prostory, tak jsme do toho skočili,“ říká Robin Tomášů.

Esport bary reprezentují i jistou změnu ve společnosti. Být hráčem v očích většiny ještě před několika lety znamenalo být asociálem bez skutečného života. Tento stereotyp ještě úplně nevymizel, postupně se však vytracuje a lidé se už nebojí náklonnost ke svému koníčku ukázat na veřejnosti. „Zatím jsme uspořádali například kvízy na téma MOBA a FPS her, ale i jiné akce, například 5vs5 turnaje v DOTě a League of Legends. Plánujeme v tom určitě pokračovat, jako další téma zvažujeme strategie,“ říká Martin Halla z Learn 2 play Gaming, který je jedním ze spolupořadatelů kvízu.

Klíčová slova: RPG, esport bar, kvíz, hry

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.