13.04.2017 20:12


Hrad Špilberk obsadili upíři. Natáčel se na něm studentský film

Autor: Petr Uhlíř | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na brněnském hradu Špilberk se v neděli 9. dubna konalo natáčení studentského filmu My, kteří kráčíme stíny. Hlavními hrdiny tohoto fantasy horroru jsou dva homosexuální upíři. Film pohrávající si s myšlenkou, že každé zlo v sobě skrývá i trochu dobra, má premiéru naplánovanou na prosinec letošního roku. 

Stanislav Majer v roli vůdce upírů. Foto: Tomáš Hrivňák

Brno - „Kamera, klapka, akce,“ rozléhá se po chodbách brněnského hradu Špilberk. Každému je hned jasné, že není na klasické prohlídce hradu. Koná se tam natáčení studentského filmu s upíři tématikou, který nese název My, kteří kráčíme stíny. Hranolová věž se rázem mění na natáčecí prostor, kde se pohybují herci, osvětlovači, kameraman a další členové štábu. Každý z nich je zaneprázdněn plněním svých úkolů, ale i přesto panuje přátelská atmosféra. Ačkoliv se koná teprve první natáčecí den, na programu je točení finálních scén filmu.

Největší proměnu prodělává Královská kaple. Prostor, který po většinu roku slouží jako místo svatebních obřadů, se v mžiku mění na maskérnu. Zde se nachází také autor scénáře a zároveň režisér v jedné osobě. „Tento film je o dvou bytostech, které se potkají po hodně dlouhé době. Hlavní myšlenka filmu je naprosto jednoduchá. I tam, kde je temnota, se skrývá trochu světla. Tedy i člověk, který je zlý, má v sobě trochu dobra a naopak,“ říká režisér Robert Poupátko. Jedním z důležitých témat, které je protkáno tímto příběhem, je homosexualita. Sám autor scénáře a režisér je gay a tímto filmem se mimo jiné snaží upozornit na to, že homosexuální postavy se dají zobrazovat i jinak než stereotypně.

Osvětlovač s kameramanem dolaďují poslední detaily ohledně nasvícení a kompozice scény. Před kameru ladnými kroky nastupuje Stanislav Majer, herec známý například ze seriálu Ulice nebo z filmu Anděl páně 2. Dnes se vtělil do role nejvyššího vůdce upírů. Zahalen v tmavě zelené kápi a svírající v ruce meč zaujímá své místo u výklenku s oknem. „Přestože naše spolupráce s režisérem je zatím jen krátká, hodnotím ji kladně,“ komentuje Majer. Scéna se několikrát opakuje. I když je Robert Poupátko v roli režiséra takhle velkého projektu poprvé, ke svému úkolu přistupuje velice zodpovědně a pečlivě. Každý detail scény musí být dokonalý.

Při menší přestávce získává velkou pozornost štábu meč, který ještě před chvílí sloužil jako filmová rekvizita. Téměř žádný člen štábu nemůže odolat a chce si alespoň párkrát máchnout ve vzduchu. Filmařský tým je složen zejména ze studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a pro mnohé z nich je to úplně první zkušenost s tvorbou filmu. Na delší odpočinek už není čas, a tak režisér vydává povel a natáčení pokračuje.

Všechno funguje, jak má a štáb pracuje na plné obrátky. Čas ale neúprosně tlačí a je potřeba dotočit poslední scénu. Ta se odehrává na chodbách hradu. Režisér s kameramanem rozdávají pokyny osvětlovačům a herci se staví na svá místa. „Je to pro mě obrovská zkušenost. Nejdřív jsem měl strach z toho, že budu pracovat s novou technikou, se kterou nemám zkušenosti. Nakonec se však ukázalo, že se nebylo čeho obávat,“ sděluje hlavní kameraman Petr Tichý. Naposledy se ozývá „kamera, klapka, akce“ a i poslední scéna je úspěšně natočena. Při odchodu z hradu Špilberk ještě nesmí chybět společné foto a může se vyrazit domů.

Tvůrce filmu My, kteří kráčíme stíny čekají ještě čtyři natáčecí dny. Premiéra je naplánovaná na prosinec roku 2017. „Film projde velkým množstvím festivalů a jedním z našich cílů je i účast na brněnském festivalu Mezipatra. Dále chceme tento snímek dostat i do zahraničí,“ dodává režisér Poupátko.

Klíčová slova: Špilberk, film, natáčení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.