16.05.2016 21:43


Hrnem sošným Brnem aneb každá socha má svůj příběh

Autor: Barbora Tichá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské ulice jsou plné soch. Mimo těch nejznámějších jako jezdecká socha markraběte Jošta nebo socha Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem jich ale Brno může nabídnout tolik, že se ani do dvouhodinové procházky nazvané Hrnem sošným Brnem po městě nevejdou. Přesto se o to pokusila průvodkyně Ivana Augustová při jedné z procházek city tours.

Brno – Akci Hrnem sošným Brnem mohlo využít padesát zájemců o zajímavosti jihomoravské metropole už v neděli odpoledne. Nápad zastavit se u brněnských soch pochází z hlavy samotné průvodkyně Ivany Augustové. „Inspirovala mě kniha od Miroslava Horníčka Dobrý den, socho! Myslím, že brněnské sochy si zaslouží pozdravit,“ začíná procházku průvodkyně na Moravském jihnáměstí.

Socha Spravedlnosti zpodobněná jako muž zvedající kvádr. Autor: Barbora Tichá

Jako první čekala návštěvníky socha, kterou Brňané přijali s rozpaky a začali jí přezdívat žirafa. „Někdo říká, že jezdecká socha od Róna je dobrá, jiný že ne. Já si myslím, že sem patří a vystihuje statečnost, jednu z Platónových ctností,“ říká Augustová. Joštova socha, kterou nechalo město Brno zhotovit jako poslední, tak doplňuje další ctnosti jako umírněnost v podobě kašny na Moravském náměstí, spravedlnost ve formě sochy muže zvedajícího těžký kvádr od Maria Kotrby a moudrost, kterou znázorňuje plán města symbolizující jeho záchranu před Švédy Jeanem-Louis Raduitem de Souchesem.

Moudrost symbolizuje plán Brna z doby švédského obléhání v 17. století. Autor: Barbora Tichá 

Sochy valašského sochaře Jiřího Marka mohou obdivovatelé sochaného umění najít za takzvaným Červeným kostelem. „Předlohou sochaři při tvorbě sochy Mima stál Bolek Polívka,“ prozrazuje Augustová. Jeho další socha Lišky Bystroušky je vytvořena opět na počest osobnosti spojené s Brnem, Rudolfa Těsnohlídka. „Autor Lišky Bystroušky žil v nedalekých Bílovicích nad Svitavou. Zajímavostí je, že díky němu stojí o Vánocích na náměstích vánoční stromy. První byl postaven právě v Brně v roce 1924 pro sirotky na popud Těsnohlídka,“ uvádí Ivana Augustová. Liška Bystrouška je spojená také s Leošem Janáčkem. Právě jeho socha zdobí prostranství před Janáčkovým divadlem. Hned naproti, poněkud ukrytě, stojí socha Jiřího Mahena. „Původně měla socha stát před Mahenovým divadlem. Pak se ale rozhodlo, že bude stát tady. Na soše není ani popisek, proto mnoho lidí neví, o koho se jedná,“ upozorňuje Augustová.


Před nedalekým Mahenovým divadlem místo Mahena stojí socha zdobné antické nádoby s výjevy z života boha Dionýsa. Na Malinovského náměstí lze nalézt nejen bustu maršála Malinovského, ale také slavné Edisonovy žárovky. „Některé sochy potřebují popisky,“ přiznává Augustová při pohledu na spleteninu drátů, která dává dohromady žárovky na počest toho, že právě v Brně byly použity poprvé při osvětlení divadla. Další, poněkud abstraktnější sochu lze nalézt před hotelem Continental na Kounicově ulici. „Pijící ptáci od Olbrama Zoubka mi dlouho nedali spát. Netušila jsem, co socha znázorňuje, ale přesto je obdivuhodná,“ říká Augustová.

Ke každému městu patří pověsti. „Brněnských soch opředených pověstmi je několik. Například Kamenná panna na Orlí, která z nešťastné lásky skočila do studny, zazděný radní na Staré radnici, který chtěl město předat husitům, nebo křivá věžička na bráně Staré radnice, která má svůj tvar prý, protože radní nezaplatili sochaři,“ říká průvodkyně.

Socha dramatika Jiřího Mahena je skrytá mezi stromy naproti Janáčkově divadlu. Autor: Barbora Tichá

Brněnské sochy si mohli zájemci prohlédnout již poněkolikáté. Další prohlídky spojené se zajímavostmi Brna pořádá Turistické informační centrum. „Brno má co nabídnout. Prohlídky jsou určeny pro turisty, ale také pro Brňany, kteří mají rádi své město a chtějí se o něm dozvědět něco nového,“ říká vedoucí Městské destinační agentury Petra Kovářová. S procházkami s průvodcem po Brně, nazvanými city tours, si zvědavci prohlédli již dvorky, nádvoří, pamětní desky, Masarykovu čtvrť nebo Náměstí 28. října. Na květen a červen město připravilo ještě prohlídku brněnského baroka, opevnění nebo Ústředního hřbitova. Pro cizince letos připravili i dvě prohlídky v angličtině. 

Klíčová slova: city tours, Brno, sochy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.