27.03.2017 19:45


Ignis Brunensis slaví jubileum. V Brně se představí už po dvacáté

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní soutěžní festival ohňostrojů Ignis Brunensis navštíví lidé v závěru května a především v červnu již po dvacáté. Kromě českých týmů se představí také ohňostrůjci z Rakouska, Německa, Španělska a Švýcarska společně s Čínou. Vstup na přehlídku je zdarma, místa k sezení si však diváci mohou zakoupit na tribuně v ozvučeném stereo sektoru. Předprodej vstupenek pro tuzemsko i zahraničí bude zahájen 5. dubna.

Ohňostroje Ignis Brunensis na Špilberku v roce 2016. / Autor: Ignis Brunensis

Brno – Dvacátý ročník mezinárodní ohňostrojné show Ignis Brunensis se uskuteční od 26. května do 24. června. V průběhu necelého měsíce budou návštěvníci moci zhlédnout celkem sedm představení. Zatímco úvodní a závěrečné nesoutěžní části se divákům představí v centru Brna nad hradem Špilberk, pět ohňostrojů v hlavní soutěži lidé uvidí na hladině Brněnské přehrady. Veřejné výhledové plochy budou pro diváky zdarma, vstupenky k sezení v ceně 200 korun návštěvníci zakoupí od 5. dubna. K dostání je celkem 600 míst.

Kromě přehlídky ohňostrojů mohou lidé navštívit také doprovodný program jako Mezinárodní policejní mistroství České republiky v jezdectví, hudební festival RegioJet Music Fest, na němž vystoupí například Anna K nebo Zuzana Smatanová, či představení brněnské hvězdárny o historii i současnosti ohňostrojů Nebe v plamenech. „Brněnská hvězdárna je velmi vizuální a my se letos rozhodli k přehlídce Ignis Brunensis také přispět. Za deset dní uvedeme v digitálním planetáriu nové představení o umění krotitelů ohně. Návštěvníkům tak budeme vysvětlovat nejen, kdo ohnivé divadlo vymyslel, proč jsou ohňostroje barevné, proč létají, jak létají, ale zaměříme se také na jiné zdroje světla na obloze,“ představil projekci ředitel brněnské hvezdárny Jiří Dušek.

Podle brněnské radní Petry Rusňákové se show těší velké popularitě Brňanů, turistů z okolí i ze zahraničí. Ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek odhaduje počty návštěvníků na desetitisíce až statisíce. „Stížnosti na hluk bývají, nicméně v poslední době se k nám příliš nedostávají,“ řekl hlavní producent festivalu Jiří Morávek. Jeho slova potvrdil také Tomáš Kratochvíl, starosta městské části Brno-Bystrc, která Ignis Brunensis každoročně poskytuje zázemí. „Zatímco v předchozích letech jsme dostávali většinou okolo tří až pěti stížností, za loňský rok nepřišla písemná stížnost žádná,“ ubezpečil Kratochvíl, ačkoli přiznává, že ohňostroje znamenají pro městskou část dopravní zátěž.

Přesto ne všichni Brňané ohňostroje vítají. „Nerozumím, proč se akce, při níž dochází ke znečištění, koná v rekreační oblasti Brněnské přehrady nebo v blízkosti zoologické zahrady,“ okomentoval festival obyvatel Bystrce Jan Šmikmátor, který bydlí na jedné z hlavních tras, kudy diváci po skončení přehlídek odcházejí. „Už dvakrát po sobě mi davy podnapilých návštěníků urazily zrcátko u auta,“ zlobí se Šmikmátor. „Brněnská přehrada je obrovská festivalová zóna a k přeplněním tam bude docházet pravděpodobně častěji. Společnost má zkrátka své zábavní návyky,“ brání se Morávek.

Ohňostroje budou probíhat za každého počasí. Zájemci si jízdu na přehradu mohou zpestřit v pivní tramvaji Šalina pub. Jízdy na trase z náměstí Svobody na Přístaviště budou probíhat ve dnech 3., 7., 10., 14. a 17. června vždy v 18:00, 19:30 a 21:00 hodin. Zakoupit je třeba speciální jízdenku na hodinovou jízdu a poté si návštěvníci mohou na palubě kupovat jednotlivá piva i další nápoje. Základní jízdné na jeden okruh činí 60 korun při nástupu, v předprodeji pak o deset korun méně.

Klíčová slova: Ohňostroje, Ignis Brunensis, přehrada, Brněnská přehrada, Špilberk, Bystrc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.