19.03.2017 08:27


Irsko v Brně. Lidé slavili Den svatého Patrika

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané slavili nejvýznamější irský svátek. Den svatého Patrika se proměnil z původně křesťanského svátku spíše k oslavě tamní tradice a kultury. Oslavy svátku nabývají stále více na popularitě. Nejen v zemích, kde žije mnoho Irů, ale například i v Brně. Město se v pátek obléklo do zelené barvy a místy si člověk připadal spíše jako v Dublinu. Nečetly se sice kapitoly ze světoznámých knih Oscara Wilda, ale irské pivo, whiskey, tance a hudba proměnili části města téměř k nepoznání.

Hosty obsluhovaly hostesky i  skřítek Leprikon. Foto: Ondřej Kaloud

BrnoJe sedm hodin večer. V nomální páteční večery se teprv pomalu schází skupinky přátel, aby zasedli ke stolu v některé z brněnských hospod. Na Den svatého Patrika, ale slovo normální neplatí. Už z dálky je vidět venkovní stan pivovaru Guiness před restaurací The Immigrant. Lidé si vychutnávají lehce nasládlou chuť tmavého irského piva. Někteří mají na hlavách velké zelené klobouky. A postupem času je hustota klobouků téměř tři na metr čtvereční. Za chvíli zjišťuji proč. Za každého pátého Guinesse dostane kloubouk zdarma. „Symbolem naší země je zelený trojlístek, proto by ji při oslavách měl mít každý na sobě,“ vysvětluje jeden z Irů, který žije v Brně. O pravdivosti jeho slov mě přesvědčí všudypřítomná zelená barva.

Živo bylo také uvnitř podniku. Kolem půl deváté se místností rozléhají první tóny irské hudby. Z kytar i bubnů se line veselá hudba, doprovázená hlasitým zpěvem. „Svatého Patrika tady slavíme už pět let. Chodili jsme sem ještě, když restaurace patřila irskému majiteli se kterým jsme se o jeho zemi i bavili,“ říkají studentky Valerie Schlicková a Kateřina Cpinová. Všude kolem je slyšet kromě češtiny i hodně anglických vět. Najednou se objeví malý zelený mužíček – irský skřítek Leprikon. Kolem něj jsou i dvě hostestky, které nabízejí, kromě piva, další tradiční nápoj. Whiskey. 

I když nerad kolem desáte odcházím, chci se podívat jak se svátek slaví i jinde ve městě. „Bylo to obrovské, sešlo se tak tisíc lidí. Jsme opravdu spokojení, ale taky velmi unavení. Slavilo se až do devíti do rána. Dnes oslavy zase pokračují, máme přichystaný program na celý víkend,“ popisuje další den manažerka restaurace Anna Meyr. 

Další zastávkou je restaurace Na Švábce. Čeká na mě obrovký kontrast. Z místa, kde to opravdu žilo přicházím do téměř prázdného lokálu. Udrží mě tam cedule s nabídkou irských specialit. Keltský hovězí steak zní natolik lákavě, že si ho objedám. Po chvíli klidu a skvělého jídla vyrážím na poslední místo mé cesty.

Ryze irská hospoda The Erin's Flag je vidět z dálky, protože před ní stojí velký zelený stan a mnoho lidí. Také tam hraje živá hudba, tentokrát v podání kytary a dud. Kolem jedenácté hodiny už není uvnitř téměř žádné místo. Lidé tak tančí venku. „Den svatého Patrika slavím poprvé a je to skvělé. Hudebníci hrají výborně a pivo mi taky chutná,“ vypráví jeden z návštěvníků oslavy. Za rytmu hudby si vychutnám poslední tmavé pivo s krásně načechranou pěnou a pozoruju okolí. Pohled na Brno v zeleném kabátě se jen tak neomrzí.

O oslavách Dne svatého Patrika jsme psali zde.

Klíčová slova: den svatého Patrika, Patrik, svátek, oslava, Brno, pivo, whiskey

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.