24.05.2016 18:10


Jak přestat s kouřením radili odborníci ve Špalíčku

Autor: Pavlína Zichová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Akce s názvem Zdravé plíce se dnes uskutečnila v prostorách Velkého Špalíčku v centru Brna. Návštěvníci si mohli prohlédnout nafukovací model plic nebo se poradit s odborníky z Fakultní nemocnice Brno. Kampaň měla za cíl upozornit na škodlivý vliv cigaretového kouře a pomoci těm, kteří se s kouřením snaží přestat. Na projektu spolupracuje brněnská Fakultní nemocnice spolu s Kanceláří Brno – Zdravé město.

Brno – Poučit se o škodlivosti kouření a prevenci plicních onemocnění dnes mohli návštěvníci Velkého Špalíčku v Brně. Plicní klinika v Bohunicích při Fakultní nemocnici zorganizovala událost s názvem Zdravé plíce pod záštitou Magistrátu města Brna, konkrétně Kanceláře Brno – Zdravé město.

Lékaři z plicní kliniky se snaží tímto způsobem upozornit na problém kouření, a to i toho pasivního. To může ohrozit lidi, kteří sami nekouří, ale například žijí v jedné domácnosti s kuřákem a jsou tak často vystaveni cigaretovému kouři.

                        Návštěvníci u nafukovacího modelu plic (Autor: Pavlína Zichová)

„Kolemjdoucí mají u nás možnost nechat si změřit tlak. Ten může významně napovědět, zda člověk již má nějaký problém. Máme tu také analyzátor množství oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu. Vystavení cigaretovému kouři dokáže tento přístroj odhalit i čtyři až šest hodin nazpět,“ řekla doktorka Monika Šatánková, která se návštěvníkům na dnešní akci věnovala.

Pro návštěvníky byl také velmi atraktivní nafukovací model plic, na kterém se promítalo video z plicní bronchoskopie. Toto vyšetření je velmi důležité při zjišťování onemocnění plic a při odhalování rakovinných útvarů. Konkrétně model nádoru na průdušce si pak mohli návštěvnící přímo na místě prohlédnout.

Kromě zvýšení povědomí o zdravotních problémech, které může kouření vyvolat, se pořadatelé zaměřili i na pomoc těm, kteří se rozhodli s kouřením přestat. „Prvním doporučením bývá změnit zvyky, jenž vedou k tomu, že si daný člověk zapálí cigaretu. Například ranní káva či přestávka v práci mohou být často situace, které touhu po cigaretě spouštějí,“ popsala problém Šatánková.

                             Zdravé plíce ve Špalíčku (Autor: Pavlína Zichová)

Pokud se člověku samotnému nepodaří s kouřením přestat, doporučuje Šatánková nikotinovou terapii. Jako náhradu za kouření tak může kuřák využívat nikotinové náplasti, žvýkačky či pastilky. „U opravdu těžkých kuřáků tento postup často již nestačí a je pro ně lepší, když vyhledají pomoc na naší plicní klinice. Funguje zde ambulance pro léčbu závislosti, kde lékař může pacientovi předepsat lék, který se závislostí pomůže,“ doplňuje Šatánková. Tento lék pacienti užívají jen dva měsíce a zatím s ním lékaři dosahují velmi dobrých výsledků.

„O akci jsem předem nevěděla, ale asi se tam půjdu podívat. Já sama nekouřím, zkusila jsem to snad jednou v životě. Pokud se lidé snaží s kouřením přestat, myslím si, že hodně závisí na jejich vůli a odhodlání. Ale lékařská péče se vždy může hodit,“ komentovala kampaň kolemjdoucí Tereza Dědinová.

Zítra se akce přesune do Knihovny Jiřího Mahena. Tentokrát bude více zaměřená na studenty středních škol, ale poradit se s odborníky může přijít každý. Na dotazy budou lékaři odpovídat od desáté do osmnácté hodiny.  

Klíčová slova: kouření, Zdravé plíce, Brno - Zdravé město, Fakultní nemocnice Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.