04.05.2016 12:20


Jak žijí brněnské rodiny v bytové nouzi ukázal registrační týden

Autor: Michaela Tvrdíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předběžné výsledky brněnského registračního týdne pomáhají odhalit, jakým způsobem žijí rodiny, které jsou v bytové nouzi. Cílem dubnové akce bylo zjistit, kolik takových rodin v Brně žije a jaká je jejich současná situace či jakým výzvám musí čelit. S pomocí získaných údajů chtějí brněnští zastupitelé pomoci rodinám v nelehké životní situaci. Nejpodstatnější část dotazovaných tvořily samoživitelky.

                        Zřícenina | zdroj: pixabay.com

Brno – Získat podrobný přehled o brněnských rodinách žijících v bytové nouzi bylo cílem registračního týdne, který se konal od osmnáctého do čtyřiadvacátého dubna v Brně. Mezi dotazovanými byli lidé, kteří žijí v azylových domech, na ubytovnách či v bytech bez základního vybavení. Zaměstnanci magistrátu města Brna a neziskových organizací spolu s dobrovolníky z nejrůznějších koutů republiky navázali svojí činností na schválenou Strategii sociálního začleňování. 

Dotazníky vyplnilo čtyři sta osmdesát dva rodin, které mají nezletilé dětiTři sta dvacet osm z nich je podle výsledků v bytové nouzi. Nejčastěji tito lidé žijí na ubytovnách a většina z nich jsou matky samoživitelky. Ve středním či akutním ohrožení je s ohledem na vyhodnocení devadesát čtyři procent všech dotazovaných. 

                                              Místa, kde rodiny přespávají (Foto: Magistrát města Brna)

Účastníci posuzovali přítomnost rizik v oblasti fyzického i duševního zdraví, socializace, každodenních potřeb, rodinné situace či ohrožení násilím. „Při registračním týdnu jsme používali speciální diagnostický nástroj, který měří míru ohrožení rodiny různými rizikovými jevy a situacemi spojenými s bezdomovectvím. Je to vůbec poprvé, co jsme v České republice podobný nástroj použili,“ vysvětlil Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

Šestnáct procent nezletilých dětí z rodin v bytové nouzi je nuceno žít mimo rodinu. Zaměstnanci Orgánů sociálně-právní ochrany dětí některých brněnských městských částí nám pomohli vytipovat rodiny, u kterých je šance, že by jim mohly být děti po získání bydlení navráceny,“ řekl zastupitel Martin Freund, který má projekt sociálního začleňování na starosti.

                                               Míra ohrožení rodin bez domova (Foto: Magistrát města Brna)

Rodiny často žijí na velmi malém prostoru. Průměrná obytná plocha na osobu v České republice je devatenáct metrů čtverečních. Dotazované rodiny v Brně však často žijí i na podstatně menším prostoru, na jednu osobu připadá pouze sedm a půl. Šest rodin žije v extrémních podmínkách na prostoru méně než dva metry čtvereční na osobu.

Další rodiny se mohou k vyplnění dotazníku hlásit do 6. května.

Klíčová slova: rodina, bytová nouze, pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Traviszes | 04. 05. 2016, 14:27