07.10.2016 10:02


Kosmonauti otevřeli na hvězdárně říši mlhovin. Odpoledne se setkali s Brňany

Autor: Nikola Poláčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno navštívili světoznámí kosmonauti. Spolu se svým doprovodem otevřeli novou expozici brněnské hvězdárny pod názvem Říše mlhovin. Poobědvali s primátorem, odpoledne si prohlédli vilu Tugendhat a poté v Galerii Vaňkovka odpovídali na dotazy veřejnosti.

Ilustrační foto


Brno – Sergej Avdějev a John-David Bartoe. To jsou jména kosmonautů, kteří ve středu 5. října navštívili brněnskou metropoli. Do Brna dorazili z vídeňského kongresu účastníků kosmických letů. V rámci kongresu jde o jedinou návštěvu kosmonautů za hranicemi Rakouska.

V deset dopoledne dorazili kosmonauti na hvězdárnu, kde je přivítal primátor Petr Vokřál spolu s ředitelem hvězdárny Jiřím Duškem. Společně potom přestřihli pásku a slavnostně otevřeli Říši mlhovin – vesmírnou galerii v sále exploratoria. Návštěvníci mohou vidět velikost vesmíru jen okamžiky po jeho zrození, stejně jako množství záběrů na blízké i vzdálené galaxie. Nejvýraznějším prvkem je holografická stěna, která návštěvníky přenese přímo do centra mlhoviny. „Není to žádná vizualizace ani sci-fi, ale skutečný snímek. Kus vesmíru, na kterém můžeme našim návštěvníkům představit spoustu zajímavých věcí,“ řekl jeden z autorů expozice Pavel Gabzdyl. Hvězdy na fotografiích poblikávají tak, jak bychom je mohli pozorovat dalekohledem ze Země. Výstava však nenabízí pouze fotografie vesmírných objektů, jako jsou galaxie, hvězdokupy či jednotlivé hvězdy. Lidé mají šanci je i zaslechnout. V některých částech exploratoria totiž doprovází výstavu zvukové efekty. „Můžu slyšet vesmír!“ okomentoval to s úsměvem Bartoe. V závěru výstavy se oba kosmonauti podepsali na stěnu exploratoria.

Po ukončení prohlídky a obědě s primátorem se kosmonauti vypravili na prohlídku vily Tugendhat. Odpoledne se ve Vaňkovce sešli s veřejností. „Téma letošní konference ve Vídni je Zrozen zkoumat. Všichni jsme výzkumníci. Nejenom my kosmonauti, ale i vy všichni tady,“ řekl Bartoe. Mezi lidmi, kteří si přišli kosmonauty poslechnout, byla i Hana Sehnalová. „Mám z toho příjemný pocit. Líbí se mi, že dorazilo tolik lidí, a že je to zaujalo. Nezdá se, že by tu byli náhodou,“ řekla. Na závěr se uskutečnila krátká autogramiáda. Jiří Dušek pak vyzýval k návštěvě planetária a říše mlhovin. „Na hvězdárně jsem byla několikrát ještě před rekonstrukcí, mám ráda jejich noční sledování hvězd. Na výstavu se možná zajdu podívat někdy o víkendu,“ řekla Sehnalová.

Hvězdárna v Brně funguje již přes padesát let. Nabízí program pro děti i dospělé a ročně její program zhlédne přibližně sto tisíc lidí. Kosmonauti ji ve středu navštívili poprvé. Sergej Avdějev strávil ve vesmíru dohromady více než dva roky. Zároveň absolvoval druhý nejdelší kosmický let v historii s délkou více než jeden rok. Americký astronaut John-David Bartoe se zúčastnil dramatického letu, při kterém raketoplánu během cesty na oběžnou dráhu selhal jeden ze tří motorů. 

Klíčová slova: hvězdárna, výstava, hvězdy, kosmonauti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.