29.04.2017 12:00


Kutilská dílna s vybavením za miliony: brněnský FabLab je otevřený široké veřejnosti

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V druhé polovině dubna otevřel své brány první FabLab v České republice. Za jeho spuštěním stojí Jihomoravské inovační centrum (JIC). Tato špičková technologická dílna slouží nejen nadšeným kutilům, ale také řemeslným firmám. Členství v ní si může zaplatit kdokoliv od věku patnácti let. V dílně jsou k dispozici například 3D tiskárny, CNC fréza či laserová řezačka. 

Autor: Tomáš Sůsa

Brno – V Brně funguje od dubna první FabLab (fabrication laboratory = výrobní laboratoř, pozn. red.) v České republice. Je to digitální dílna, do níž si může kdokoli koupit členství a po proškolení volně pracovat s jejím vybavením. „Naše cílové skupiny jsou studenti technických oborů, začínající firmy a široká veřejnost. Kutilové a modeláři si tu mohou vymýšlet vlastní projekty a firmám může naše vybavení pomoci se stavbou různých prototypů,“ uvedl koordinátor projektu Tomáš Mejzlík. Vstup je možný pouze na bázi měsíčního poplatku v řádech stokorun. Na výběr jsou tři varianty. Učedník (přístup v otevíracích hodinách), Tovaryš (otevírací hodiny a jeden celý den v týdnu) a Mistr (přístup nonstop). Varianta jednorázového vstupu se zatím nezvažuje. „Chceme fungovat podobně jako knihovna či posilovna, na bázi pravidelného vstupu,“ popsal Mejzlík.

Velká 3D tiskárna. Foto: Tomáš SůsaZájemci o členství najdou v dílně několik druhů 3D tiskáren různých velikostí, laserovou řezačku, CNC frézu (přístroj pro frézování a obrábění dřeva, plastů a kovů, pozn. red.), elektrodílnu vybavenou pájkami či osciloskopy (elektronický měřicí přístroj s obrazovkou vykreslující časový průběh měřeného napěťového signálu, pozn. red.). Mechadílna obsahuje pily, brusky, vrtačky a mnoho dalších nástrojů. Materiály si po dohodě může člen dílny přinést vlastní nebo si je na místě koupit. Do konce června je v plánu také spuštění elektronického obchodu s materiály. V případě zájmu tvůrci uvažují o dokoupení dalších nástrojů. Například ohýbačky na plech nebo kotoučové pily.

Každou středu večer je dílna na hodinu otevřena zdarma všem, kdo si ji chtějí prohlédnout i s komentářem od zakladatelů a koordinátorů. Na poslední prohlídku se přišlo podívat kolem stovky lidí. Pro registrované pak navazují školení na nejrůznějších přístrojích. „Moc se mi tu líbilo a zvažuji, že bych si to členství pořídil,“ uvedl jeden z návštěvníků Martin Tondr. V závěrečné diskuzi pak padaly otázky například na to, zda se po republice budou otevírat další pobočky a jak budou s tou brněnskou propojené. „Něco se plánuje v Liberci. Snažíme se být s tamními koordinátory už od začátku v kontaktu. Moje představa je taková, že by se na jednu kartičku dalo chodit do všech zařízení v České republice,“ přiblížil vizi Mejzlík.

První FabLab vznikl v roce 2001 na americkém Massachusettském technologickém institutu (MIT). Postupně začaly další pobočky po celém světě. Původní idea byla taková, že různí studenti a vědci z celého světa budou mít k dispozici sdílenou databázi projektů a stejné vybavení, aby bylo možné je replikovat kdekoliv. V roce 2009 pak projekt otevřeli široké veřejnosti. Laboratoře už neotvírá přímo MIT. Dílny musí „pouze“ splnit jejich přísná kritéria. Česká verze vznikla pod záštitou Jihomoravského inovačního centra (JIC), které se specializuje na podporu vzniku technologických firem. Počáteční investici v hodnotě pěti milionů korun zajistil kraj. Další nejbližší FabLab existuje ve Vídni, kde má kolem dvou tisíc členů. Ten brněnský jich zatím nasbíral osmašedesát. 

Klíčová slova: FabLab, dílna, zpráva, technika, kutilství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.