10.12.2016 00:03


Láska přes internet se účetní prodražila

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vinu u brněnského krajského soudu dnes přiznala jednapadesátiletá Dana Niederlová. Obžalovaná je z finančního podvodu ve výši více než sto deset milionů korun. K vyvedení peněz z firmy Walter s.r.o. ji přiměl „krásný neznámý“.

Brno - „Začala jsem se kvůli němu doučovat angličtinu. Bláznivě jsem se do něj zamilovala,“ vypověděla Niederlová. Právě proto se žena, která podle své výpovědi žila dlouhodobě v nefunkčním manželství, přihlásila na internetovou seznamku. Muž, který se jí pod jménem David Siegel představil jako dvaašedesátiletý voják v Afghánistánu, jí slíbil lásku a šťastné manželství. Ve výpovědi Niederlová uvedla, že pro ni koupil i dům.

Na mužovo naléhání začala shánět peníze. „Půjčku by mi nedali a úspory jsem neměla,“ vylíčila Niederlová. Začala tedy vytvářet fiktivní bankovní příkazy. I přes dvojitou kontrolu měla brzy peníze na účtu. „Sliboval mi, že to vrátíme. Přesvědčil mě, že je to jen krátkodobá půjčka. Podle jeho slov, mohl najednou poslat i padesát milionů,“ hájila se Niederlová.

Poprvé muži poslala v listopadu 2014 přes tři sta tisíc korun. „Mělo to být na nové oblečení, ubytování v hotelu a taky cestu do Anglie. Jeho úspory byly na účtech v Americe, které musel vypovědět osobně v bance. Chtěl tam ale jet až se mnou po svatbě,“ přiblížila Niederlová.

Že je muž podvodník, ji upozorňovala matka i sestra. Obžalovaná však varování nedbala. „Její sestra jí volala, že toho muže, kterého jí ukázala na obrázku, viděla na Primě. Prý je to sňatkový podvodník,“ upřesnila matka obžalované. Podle ní ale dcera varování nebrala vážně.

Postupem času tak Niederlová z firmy vyvedla přes sto deset milionů korun. Na podvod se nepřišlo ani při několika interních kontrolách. „Měla jsem z toho strach, ale byla jsem překvapená, že se na to při kontrole nepřišlo. Kdyby to ale zjistili dříve, nebyla by škoda tak vysoká,“ upozornila Niederlová. „Kdyby se na to přišlo později, mohla být škoda daleko vyšší,“ upozornil obžalovanou předseda senátu Michael Vrtek.

Žena, které hrozí až deset let ve vězení, má ještě ke všemu půlmilionový dluh na kreditkách. „Manžel byl alkoholik a já jsem z jednoho platu nezaplatila celou domácnost,“ vysvětlila Niederlová. Soud také rozhodl, že do pondělí 12. prosince, kdy bude hlavní líčení pokračovat, zůstane ve vazební věznici. „Jednáme tak pouze z podezření, že by obžalovaná mohla uprchnout a skrývat se před stíháním,“ upozornil Vrtek.

Klíčová slova: krajský soud, Brno, finanční podvod, sňatkový podvodník

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.