11.05.2017 23:08


Lidé mohli v Doksech diskutovat s prezidentem

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek navštívil Doksy na Českolipsku. Lidé mu mohli při veřejném setkání položit i několik otázek. Zakončil tak třídenní cestu po Libereckém kraji. S přítomnými diskutoval nejen o otázkách týkajících se místní politiky, ale především o současné krizi ve vládě.

Miloš Zeman se v Doksech se v Doksech setkal s lidmi. Foto: Pavlína Černá

Doksy (Českolipsko) - Miloš Zeman při své návštěvě Libereckého kraje zavítal i do Máchova kraje, konkrétně do Doks a Starých Splavů. Na náměstí v Doksech voliči mohli pokládat prezidentovi otázky. Týkaly se současné krize ve vládě i záležitostí v kraji. V davu nechyběli ani odpůrci prezidenta, kteří nad hlavami mávali transparenty a červenými kartami na znamení nesouhlasu se současnou vládou.

Výjimečnou návštěvu v malém městě předznamenala policie, která zabezpečovala každou ulici vedoucí k náměstí. Tam stál před pódiem shluk lidí, kteří čekali na příchod hlavy státu. Osobní stráž v modrých oblecích hlídala radniční vchod, ze kterého měl prezident vyjít. V publiku, které svou početností odpovídalo velikosti města, byli převážně lidé důchodového věku, ale i rodiny s dětmi. Nechyběli ani odpůrci prezidenta s transparenty a červenými kartami v rukou.

V davu byli i odpůrci prezidenta. Foto: Pavlína Černá

V půl jedné odpoledne Zeman vystoupal za potlesku přihlížejících na pódium . „Nepokládám za dobré, aby se jakýkoliv prezident uzavíral za zdmi Pražského hradu, případně za poněkud nižšími zdmi Lánského zámku a žil tam v nádherné izolaci,“ zahájil svou návštěvu. Ta podle něj prezidenta odděluje od běžných obyvatel státu. Právě proto každý rok jezdí po republice, kde se s nimi setkává osobně a zároveň své návštěvy využívá, aby se blíže věnoval problémům jednotlivých krajů. V případě Doks u Máchova jezera, vyzdvihoval důležitost turistického ruchu, který láká zahraniční turisty.

Do svého projevu zahrnul také Čínu. Právě toto téma byla palčivé pro přítomné Zemanovi odpůrce. „Na světě máme hodně států a Zeman si vždycky vybírá Rusko a Čínu. Přitom je spousta jiných, které bychom si mohli dát za vzor,“ řekl člen skupiny s transparenty Tomáš Mordych.

Za hlavní součást programu organizátoři určili otázky od lidí. Většinu dotazů přítomní mířili na současnou krizi ve vládě a spory mezi politiky. „Názory na výklad některých částí Ústavy mohou být odlišné,“ odpověděl Zeman na otázku, která naznačovala, že nezná základní dokument. Za svou reakci sklidil potlesk. Ve svých dotazech někteří vyjadřovali prezidentovi i podporu. Jiní ho zase jako nejvyššího státníka žádali, aby hádky ve sněmovně ukončil. „Děkuji vám za přecenění mých schopností, ale často se mi nedaří, abych poslance o něčem přesvědčil,“ odpověděl Zeman. Podle něj by Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka měli z vlády odejít, aby současná vláda ukončila své volební období v klidu.

Odpovědi prezidenta lidé často oceňovali potleskem. „Ze setkání mám velmi příjemný pocit. Prezident mě vždy pobaví. Také má dar hovořit k normálním lidem. Je to rétor, takže je radost ho poslouchat,“ zhodnotila účastnice akce Linda Ortová. V jiných přihlížejících setkání spíš zanechalo rozpor. „Člověk už neví čemu v politice věřit,“ řekla jiná účastnice Milada Střihavková. Program prezident zakončil svým podpisem do pamětní knihy města.

Miloš Zeman se při své návštěvě Libereckého kraje, která začala 9. května, zastavil na zámku Svijany a ve městě Jilemnice. Nejvíce lidí ho přišlo podpořit v Železném Brodě. Kromě toho se setkal i s místními skláři.


 

Klíčová slova: Miloš Zeman, prezident, Doksy, Staré splavy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.