17.03.2017 08:36


Lidé oslaví Den svatého Patrika i v Brně

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Největší irský svátek připadá každoročně na 17. březen. Den svatého Patrika je oslavou tamní pospolitosti a kultury. Původně náboženskou slavnost si oblíbili také Češi. V pátek proto lidé v Brně mohou ochutnat tradiční irské pokrmy, pivo nebo whiskey. Atmosféru nejbližšího britského souseda přiblíží také živá hudba a ukázka jejich tanců. Nebudou chybět ani skřítci Leprikoni.

Den svatého Patrika lidé 17. března slaví i v Brně. Foto: Archiv

Brno – Misionář svatý Patrik žil v Irsku před více než patnácti sty lety a údajně se zasloužil o pokřesťanštění této země. Datum jeho úmrtí je právě 17. březen, který Irové po celém světě slaví jako jeho svátek. „Den sv. Patrika je nejvýznamnějším irským svátkem. Původně měl náboženský podtext, ale nyní nabývá zcela světských rozměrů. Je to hlavně oslava tamní tradice a kultury,“ vysvětlil odborník na irskou kulturu Václav Bernard. K oslavám se přidají také brněnské podniky. Budou servírovat nejen tamní pokrmy a pití, ale nabídnou také ukázku jejich tance a hudby.

Restaurace si pro zúčastněné připravily nejznámější pivo Guiness, irské whiskey nebo ukázku tamní gastronomie. Například restaurace Erin´s Flag chystá kombinaci české a irské kuchyně. „Každé jídlo bude mít dvě varianty. Třeba předkrm bude buď chléb s roastbeefem nebo s bůčkem. Kuchař uvaří také klasická irská jídla jako jehněčí koláč i speciální burger,“ přiblížila manažerka restaurace Kristýna Vykouřilová. V restauraci na Švábce si lidé pochutnají na Keltském hovězím steaku a Vepřovém karé sv. Patrika (vepřová pečeně pozn. red.).

Kromě jídla a pití bude v některých restauracích také doprovodný program. V The Immigrant navodí atmosféru živá hudba. Obsluhovat zákazníky budou tradiční irští skřítci Leprikoni. Program přichystali také pracovníci Kulturního centra v Líšni. Na návštěvníky čeká ukázka hudby i tance a zájemci si mohou tance rovnou vyzkoušet. V klubu Stará Pekárna chystají koncert skupiny U2 revival desire, která zahraje největší hity této světoznámé irské kapely.

Program s irskou tématikou si na pátek připravilo minimálně šest podniků. Den svatého Patrika poprvé oslaví student Tomáš Duchoň. "Vůbec jsem nevěděl, že jsou k tomuto dni nějaké akce i v Brně. Určitě večer půjdu ven. Nejvíce se těším na irské jídlo. Třeba jehněčí si normálně v restauraci nedám. Sice nemám moc rád whisky, ale vynahradím si to pivem," řekl Duchoň. 

Poprvé se v Česku slavil Den sv. Patrika v roce 1998. „Oficiální oslava byla v Praze na Novoměstské radnici, dokonce za účasti tehdejší irské velvyslankyně,“ sdělil Bernard. V tuzemsku slaví 17. března svátek Vlastimil, což je česká podoba jména Patrik. Obě odkazují k lásce k rodné zemi. Patrik pochází z latinského slova patria, které znamená vlast.

Reportáž z oslav zde

Akce na oslavu Dne svatého Patrika

Podnik Nabídka Doba konání Cena
Kulturní centrum Líšeň hudba a tanec pátek 130/150 Kč
Na Švábce irské speciality a whiskey pátek až neděle
The Immigrant irské speciality, whiskey a pivo, živá hudba a leprikonšt maskoti pátek až neděle
The Erin´s Flag Irish Pub speciální menu a drinky, obsluhující leprikoni a tombola o uzenou kýtu pátek
St. Patrick Irish Pub živá hudba, whiskey, šunka pátek
Stará pekárna koncert U2 revival desire pátek 150,00 Kč

Klíčová slova: den svatého Patrika, Patrik, svátek, oslava, Brno, pivo, whisky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.