13.05.2017 23:49


Lidé po celé České republice snídali férově

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Férové snídaně NaZemi tradičně pořádá organizace, která se zaměřuje na fair trade (spravedlivý obchod, pozn. red.), aby prohloubila povědomí o nerovném zacházení se zemědělci z různých koutů světa. V sobotu 13. května se na sto šedesáti místech v České republice sešlo téměř osm tisíc lidí, aby oslavili Světový den pro fair trade. Zájemci o akci posnídali formou pikniku pokrmy z lokálních surovin od regionálních výrobců. Letos měli tuto možnost po sedmé.

Kladenský piknik si našel několik desítek příznivců

Kladno Férové snídaně se po celé České republice zúčastnili zastánci férového obchodu. Iniciátoři události si pro šíření povědomí o fair tradu a regionálních pěstitelích vybrali formu pikniku. V Kladně se přípravy akce ujali organizátoři ze spolku Halda a Lesní mateřské školky Budka. Druhou květnovou sobotu společně uspořádali piknik na jednom z kladenských náměstí. Pikniku se kromě podporovatelů fair trade surovin mohli zúčastnit i náhodní kolemjdoucí. „Několik pokrmů jsme připravili, ale předem jsme vyzvali zájemce, aby každý něco přinesl. To ale nebyla podmínka. Ideálně to mělo být z lokálních fair trade potravin,“ vysvětil Roman Hájek ze spolku Haldy.

Celorepublikový projekt organizují členové neziskové organizace NaZemi, která mimo jiné usiluje o odpovědnost obchodních řetězců za jejich dodavatele. „Férová snídaně NaZemi začínala v roce 2011 s jednačtyřiceti zapojenými místy. Počet lidí a míst rostl s každým rokem postupně,“ vysvětlila mluvčí NaZemi Gabriela Štěpánková. Dodává, že koncept, kdy se ve stejný čas na mnoha veřejných místech sejdou tisíce lidí, aby podpořili fair trade a lokální pěstitele, je pro Českou republiku jedinečný.

Organizátoři si také kladli za cíl oživit dění na sídlišti, kde akci pořádali. Šlo o to sdružit tamní obyvatele a dopřát sousedům možnost strávit společně nějaký čas. „V jednu chvíli se na akci sešlo i šedesát dva účastníků, což mnohonásobně předčilo naše očekávání. Asi to bude i tím, jak krásné počasí nám vyšlo,“ komentovala piknik Veronika Modlingerová z lesní školky Budka.

Akce se zúčastnili i někteří tamní výrobci lokálních potravin. Jiné zastupovaly jejich produkty, například mošty, med, nebo vajíčka. „Oceňuji nápad přinést si nějakou zdravou výživu, posedět se sousedy, nebo lidmi z okolí a popovídat si,“ zhodnotila jedna z hostů Hana Chmelíková, která ve volném čase vyrábí domácí marmelády, které oceňují organizátoři domácích i zahraničních soutěží.

Někteří zvědavci se na snídani zastavili proto, že náhodou procházeli okolo, jiní o události věděli předem. „Dočetla jsem se o akci v místních novinách, byl tam přehled květnových událostí a tato mě zaujala. Překvapilo mě, že je to takový malý piknik, čekala jsem větší trhy,“ připustila jedna z návštěvnic Hana Balcarová. Setkání se jí ale líbilo, jak vzápětí doplnila. Nejvíce ji potěšil zájem mladých lidí o problematiku fair tradu a regionálních pěstitelů. „My jsme přišli, protože jsme líní dělat si snídani doma. Takže jsme něco upekli a přišli jsme se podívat na to, co připravili ostatní,“ zasmála se účastnice Daniela Kutilová, která nakonec ocenila oživení prázdného prostoru na sídlišti.

Podle označení fair trade mají lidé na celém světě možnost poznat, zdali producenti surovin, které nakupují, dostali možnost pracovat v důstojných a spravedlivých podmínkách. Bezmála třicet let mají lidé, kterým není osud pěstitelů a výrobců z rozvojových zemí lhostejný, možnost slavit Světový den pro fair trade. Organizátoři Férové snídaně, kromě fair trade surovin, podporují i regionální zemědělce a výrobce.

Klíčová slova: Fair trade, férový obchod, nezisková organizace piknik

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.