18.05.2016 15:45


Lidé se v nové knize dozvědí zajímavosti o konci války na Brněnsku

Autor: Markéta Weinlichová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Knihu Osvobození jižní Moravy, jejímž autorem je nedávno zesnulý vojenský historik Vlastimil Schildberger starší, slavnostně představil jeho syn Vlastimil Schildberger mladší včera v Dietrichteinském paláci v Brně. Spisovatel se v knize věnuje osvobození jižní Moravy od německých vojáků v roce 1944 a především pak autentické podobě bojů na daném území. Při tvorbě čerpal primárně z vlastních vzpomínek a dokumentů, které za dlouhá léta sesbíral.

Brno – Osvobození jižní Moravy, knihu o konci války a bojích na území jižní Moravy, představil včera Vlastimil Schildberger mladší v Dietrichsteinském paláci v Brně. Autorem knihy je jeho zesnulý otec Vlastimil Schildberger starší, brněnský vojenský historik. Ten se velkou část svého života zabýval pátráním po troskách vojenských letadel v lesích na Brněnsku.

Návštěvníci diskutují na slavnostím představení knihy Osvobození jižní Moravy (Foto - Markéta Weinlichová)

Vlastimil Schildberger při psaní knihy čerpal jak z dokumentů, které postupem let sesbíral a tak i ze zkušeností svých či dalších lidí. „Ve spoustě knih jsou informace převzaté z jiných publikací, kniha mého otce je ale sepsána na základě jeho osobních zkušeností, dokumentů a vzpomínek,“ sdělil Vlastimil Schildberger mladší. Dodal, že i on pátral se svým otcem po vracích letadel.

O knize promluvil také ředitel Nadace Letecké historické společnosti Vyškov Antonín Venský. „Kniha je jednoznačným důkazem obětavé práce Vlastimila Schildbergera. Neúnavně pátral po dokumentech, které schovával a pečlivě třídil, aby z nich později utvořil tuto knihu,“ řekl Venský.

Vlastimil Schildberger zažil na vlastní kůži útrapy roku 1944, když se jako pětiletý schovával s rodinou před gestapem. V paměti mu utkvěl také nálet amerických vojáků, jak sdělil Schildbergerův syn.

Knihu měl autor vydat již loni k sedmdesátému výročí konce druhé světové války, to se však nepodařilo kvůli problémům s penězi a finálním korekturám textu a fotografií, proto vyšla až letos.

Klíčová slova: kniha, osvobození, druhá světová válka, jižní morava, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.