29.04.2017 15:11


Lužánecký park rozzářili běžci s čelovkami. Brno přivítalo potřetí Běh pro Světlušku

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z brněnského parku Lužánky se ve čtvrtek stala běžecká trať pro více než osm stovek běžců. Ti se rozhodli, že podpoří Běh pro Světlušku, který se v Brně konal již potřetí. Návštěvníci akce mohli využít služeb sponzorů, nechat se namasírovat od nevidomých nebo si poslechnout koncert kapely Mirai.

Na startu stáli v první řadě nevidomí a jejich traséři. Foto: Jan Vostal

Brno – Blíží se devátá hodina a do areálu v brněnském parku Lužánky přicházejí davy lidí. Většina z nich ve sportovním oblečení a připravena se proběhnout. Jejich cílem je zapojení do třetího ročníku brněnského Běhu pro Světlušku, který pomáhá nevidomým a lidem se zrakovým postižením.

Zbývá asi devadesát minut do startu běhu a areál je poloprázdný. Počasí běhu nepřeje, stále prší, a tak zůstává nevyužité i připravené posezení. Většina lidí se zastavuje u várnic s čajem a do plastových kelímků si čepuje teplé nápoje. Mezi lidmi bloudí mladá slečna v bílých kalhotách a mikině a láká lidi do bílého stanu. „U nás se můžete nechat namasírovat od nevidomých masérů, dneska tady máme tři. Moc lidí ale nechodí, asi kvůli tomu počasí,“ vysvětluje zklamaně. 

U vchodu do areálu stojí velký modrý stan. Lidé se zde prokazují svojí online registrací, případně se do běhu zapisují až zde. Každý dostává malou bílou tašku s logem nadace Světluška, kde nachází mimo jiné i nejdůležitější pomůcku pro běh – čelovku. „Chodívám běhat večer, ale takhle s čelovkou ne. Bude to zajímavá zkušenost,“ poděluje se o pocity student sportovní fakulty Lukáš Štursa. Malý chlapec s batohem na zádech a deštníkem v ruce s baterkou na čelo zápasí, ale po chvíli jí přichází na kloub a i on je stoprocentně připravený podat kvalitní výkon.

Náladu v areálu zvedá kapela Mirai. Členové skupiny nabíhají na pódium ve sportovních legínách a neonových kompresních tričkách. Ano, i oni dnes poběží a podpoří dobrou věc. Někteří návštěvníci však koncertu nevěnují příliš pozornosti a spíše se soustředí na důkladné protažení nebo focení selfie. Později příchozí využívají šatny, kde jim pracovnice Světlušky balí věci do černých igelitových pytlů, aby se jim nic nestalo.

Poslední opozdilci podbíhají pásku, kterou přináší pracovníci Světlušky ke startovací bráně. Závod startuje za hromadného odpočítávaní. V první řadě stojí nevidomí běžci společně se svými traséry a také paní na vozíku se svým asistenčním psem. Až za nimi je seřazen zbytek běžců, kterých je podle organizátorů přes osm stovek. Někteří nasazují hned od začátku závodní tempo, jiní si akci spíše užívají. Rodiče dohlížejí na své děti, protože na trati je dost plno. První kolo dobíhá starší paní a ptá se muže u trati na čas. „Osmnáct minut, tak to je výborný,“ prožívá svůj výkon nahlas. Lidé si můžou vybrat zda poběží jeden, nebo dva okruhy. Každý měří dva a půl kilometru. „Náročné to pro nás nebylo, běháme pravidelně. Ale bereme to hlavně jako charitativní podporu, ne jako závod,“ sděluje mladý pár, který zvolil delší trať.

Atmosféra je po celou dobu velmi pozitivní. „Je to tu super příležitost potkat se s kamarády a zároveň pomoci dobré věci,“ říká běžkyně Lenka Křičková. Po dokončení běhu většina lidí zůstává, vydýchává se a popíjí energetický nápoj, který si může vzít v prostoru cíle každý účastník běhu. Asi pětačtyřicet minut po odstartování ale začíná pršet mnohem více a většina návštěvníků a běžců odchází. U všech je však vidět úsměv na rtech a radost ve tváři.

Klíčová slova: Světluška, nevidomí, charita, běh, Lužánky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.