18.03.2017 18:42


Mafie se vrátila do Brna. Letos už po deváté

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Devátý ročník hry na mafiány, známé také pod jménem Podsvětí, byl oficiálně zahájen ve středu 15. března v Brně. „Začalo to v pár lidech,“ říká Mojmír Fajt, který patří mezi organizátory hry. Ve světě mafie je ale známý jako Vittorio. 

Brno - Podsvětí je společenská hra, ve které její účastníci předstírají, že jsou členové mafie. Každý hráč má za úkol lovit svou určenou oběť a zároveň se sám nenechat ulovit. Po celou dobu hry každý hráč podává více či méně podrobné informace o své poloze, aby jej lovec v rozlehlém Brně měl šanci najít. 

Vittorio

„Dovezli to sem z Prahy,“ přiznává Vittorio, který se na organizaci Podsvětí dlouhodobě podílí. Od samého začátku tam ale není. „Už je to devět let, vedení se hodně proměnilo,“ dodává zarostlý mafián v klobouku. S pražskou organizací ta brněnská už nespolupracuje. Podle Vittoria je to spíše lokální zábava a spolupráce je komplikovaná. Na mafiány si tak hrají lidé v obou největších městech republiky, ale hry sdílí už jen jméno a společnou historii.

Přihlásit se a hrát není nic složitého, stačí splnit pár základních pravidel – vyskytovat se v Brně, být starší než 15 let a mít smysl pro mafiánskou etiku. Celá hra si zakládá na eleganci a umění „jednat v rukavičkách“. Stejnou mírou, jako je snadné se zúčastnit, je ovšem náročné hru organizovat. „Začalo to dělat pár lidí, ale v současné době je jen základ organizačního týmu dvanáct. Někdo musí vymyslet celou zápletku, příběh je totiž každý rok jiný. Dále se účastní mnoho herců a celou dobu je potřeba dohlížet na hladký průběh,“ popisuje Vittorio.

Hlavním partnerem brněnského Podsvětí je Masarykova univerzita. Úvodní sraz mafiánů se konal v budově Ústavu soudního lékařství, který pod MU patří. „Za nájem si musíme zaplatit,“ směje se Vittorio. Ihned však už s vážnou tváří dodává, že bez podpory univerzity by měli organizátoři mnohem složitější práci: „Umožňují nám pronájem této budovy a také nás nechají například promítat filmy v prostoru staré lékařské fakulty. Hlavně nám však pomáhají s propagací. Umožní nám na svých stránkách reklamu a podobně. Bez Masarykovy univerzity bychom jistě neoslovili tolik lidí.“

 

Letošní devátý ročník hry rozhodně není poslední. Naopak, mafiáni plánují oslavit příští rok jubileum ve velkém stylu. „Speciální bude hlavně náročnější organizací,“ říká Vittorio s úsměvem. V plánu je hlubší a složitější příběh. Ačkoliv účast je v posledních letech spíše konstantní a pohybuje se mezi sedmdesáti a devadesáti hráči, rozhodně doufá, že jubilejní ročník přitáhne co nejvíce pozornosti.

Podivně oblečené jedince s bílou rukavičkou mohou Brňané v ulicích potkat v průběhu příštích zhruba pěti týdnů a každý, kdo by se chtěl zúčastnit, má šanci zase napřesrok. Brněnská mafie své rukavičky hned tak odkládat nehodlá.

Klíčová slova: Mafie, Brno, Podsvětí, hra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.