10.05.2017 13:09


Méně nezaměstnaných bylo v dubnu naposledy před devíti lety

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nezaměstnanost v Česku v dubnu opět klesla. Klesla na 4,4 procenta, což je oproti březnu zlepšení o 0,4 procenta. Bez práce bylo ke konci měsíce 327 199 lidí. Je to nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Naopak se zvýšil počet volných míst, který vzrostl na 159 072. Vyplývá to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR.

znak Úřadu práce, Foto: Úřad práce ČR

Brno - Počet nezaměstnaných lidí v Česku v dubnu klesl z březnových 4,8 procent na 4,4 procenta. Oproti loňskému dubnu je pokles ještě výraznější. Tehdy práci hledalo o více než sedmaosmdesát tisíc lidí více, což bylo 5,7 procenta.  Letošní dubnové hodnoty jsou nejnižší za posledníh devět let. „Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisují jak průmyslová výroba, tak i jarní sezónní práce, které už jsou v plném proudu,“ vysvětlila nízkou nezaměstnanost ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

V Jihomoravském kraji bylo nezaměstnaných 5,2 procenta lidí. Hůře na tom byli jenom Ústecký a Moravskoslezský kraj. Nejlepších výsledků naopak dosáhl Plzeňský kraj, tam nepracovalo pouhých 2,7 procenta lidí. Práce se nejhůře hledala lidem v Karviné, kde ji nenašlo téměř deset procent lidí. Naopak nejlepší situace byla v Rychnově nad Kněžnou, kde nepracovalo pouze 1,4 procenta lidí.  Ve všech regionech ale meziměsíčně nezaměstnanost klesla. „V dubnu také už propukly veřejně prospěšné práce, jako jsou třeba jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by tak mohla nezaměstnanost ještě dále klesat,“ řekla Sadílková.

Na jedno pracovní místo připadlo v průměru 2,1 uchazeče. Nejhůře na tom byli opět lidé v Karviné, kde připadlo 13,2 čekatelů na jednu pracovní pozici. V devíti krajích dokonce nebyl na jedno místo ani jeden uchazeč. Nejnižších čísel dosáhly Pardubice a Praha-východ s půl uchazečem na volné místo. Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o stavební dělníky, pomocníky ve výrobě nebo kuchaře. V evidenci Úřadu práce byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací a základním vzděláním. „Myslím, že hlavně lidé, kteří nemají praxi, nedostanou práci s platem, který by byl vyšší než dávky od státu. Nemají proto motivaci práci vůbec vzít," řekla Silvie Duchoňová, která je evidována na Úřadu práce.

Rozdíly mezi regiony by měly zlepšit teritoriální pakty, které uzavírá mimo jiné kraj, školy, zástupci zaměstnavatelů i Úřad práce. „Pakty zaměstnanosti vytvářejí podmínky pro to, aby se zlepšovala situace na trhu práce v jednotlivých regionech. Hlavní je, aby firmy neměly problém s hledáním zaměstnanců a aby všichni ti co chtějí pracovat, měli tu možnost,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pakty se zaměřují především na skupiny, které jsou nejvíce ohrožené na trhu práce. Těmi jsou především mladí do pětadvaceti let, starší lidé nad padesát i osoby se zdravotním postižením.


Klíčová slova: nezaměstnanost, Úřad práce, statistiky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.