08.04.2017 19:49


Měsíc pro porozumění autismu se ponese v modré

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V neděli 2. dubna byl Světový den porozumění autismu. Tímto dnem začala kampaň Česko svítí modře, která má rozšiřovat povědomí o tomto postižení. K osvětové akci se přidaly organizace po celé republice tím, že své budovy nasvítily modrou barvou. Podporu vyjádřila také vláda, záštitu nad kampaní převzal premiér Bohuslav Sobotka.

Modrá je barvou komunikace. Foto: Benedikt Vítek

Brno – Ve Světový den porozumění autismu začal čtvrtý ročník osvětové kampaně platformy Naděje pro autismus, Česko svítí modře. Kampaň zaštiťuje premiér Bohuslav Sobotka. Z neděle na pondělí se po celém Česku rozzářila modrá barva, která má značit komunikaci, se kterou mají lidé postižení autismem největší problém. V dubnu mohou lidé po celé republice navštívit akce týkající se osvěty v oblasti poruch autistického spektra (PAS).

Od začátku dubna budou nejen Brňané organizovat akce věnující se lidem s poruchami autistického spektra a jejich blízkým. „Sice se těch akcí neúčastníme, ale je dobře, že se o autismu někdo snaží zvýšit povědomí. Sledovat pohledy ostatních občas není příjemné,“ řekla matka chlapce postiženého autismem Iveta Binarová.

Brnem bude také projíždět galerijní tramvaj s číslem 1033, ve které si cestující mohou přečíst informace o tom, jak pomoci lidem s PAS a jaké možnosti nabízí Paspoint, organizace věnující se pomoci těmto lidem a jejich rodinám. „Přišlo nám to i symbolické, protože jsme měli několik let dopravní kroužek. Dopravní systém, tramvaje a vlaky jsou jedním z velkých oblastí zájmu našich klientů,“ uvedl ke způsobu propagace ředitel Paspoint Tomáš Dostál. 

Autismus je vývojové duševní postižení projevující se abnormální sociální interakcí a opakujícími se vzorci chování. Příčina autismu je prozatím neznámá, do určité míry jím však trpí až dvě procenta celosvětové populace. Mezinárodní den porozumění autismu ustanovila OSN na 2. duben v prosinci 2007. 

Nasvícením Strakovy akademie vyjádřila podporu pro porozumění autismu také Vláda ČR. Ta minulý rok schválila podnět k řešení situace lidí s PAS a jejich rodin, který obsahuje návrhy na zlepšení jejich životních podmínek. V tomto roce by měla vyhodnotit plnění úkolů vyplývajících ze schváleného návrhu a případně jej aktualizovat.

Mimo Strakovu akademii modře svítil také Pražský hrad, budova Poslanecké sněmovny, Mahenovo divadle v Brně, fontána před Janáčkovým divadlem, Jaderná elektrárna Dukovany, radnice Zlína a Olomouce a mnoho dalších míst po celém Česku.

Klíčová slova: Česko svítí modře, autismus, kampaň, Brno, Naděje pro autismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.