12.05.2017 15:32


Milovníci vína se již po pětadvacáté sešli v brněnské části Vinohrady

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnské části Vinohrady organizátoři pořádali jubilejní pětadvacátý ročník výstavy vín. Každoročně se jim daří získat široké spektrum vzorků od nejrůznějších vinařů z celé jižní Moravy. Výstavu vín zahajují výstřelem z děla. Letos pro návštěvníky pořadatelé připravili také občerstvení a k navození atmosféry hrála cimbálová kapela.

Návštěvníci si na Vinohradské výstavě mohli vybírat z 568 vzorků vín. Foto: Adam Lukůvka

Brno - Již po pětadvacáté se degustátoři sešli na výstavě vín na brněnských Vinohradech. V sobotu 6. května mohli lidé ochutnat nejrůznější odrůdy vín od jihomoravských výrobců, poslechnout si cimbálovou muziku a seznámit se s vinařským oborem. 

Organizátoři představili širokou nabídku vín, kterou se každoročně snaží obměnit. Letos si lidé mohli vybrat z 568 vzorků. „Někteří vinaři u nás vystavují již tradičně a zhruba čtvrtina letos zcela poprvé,“ sdělil organizátor Jiří Huňáček. Jubilejní ročník odstartovali pořadatelé slavnostním výstřelem děla v deset hodin dopoledne. Poté mohli návštěvníci v kulturním sále ochutnávat vzorky. „Je tu velký výběr vín a příjemná atmosféra díky cimbálové muzice. S akcí jsem spokojený,“ uvedl návštěvník Filip Kučera.

Odborníci z hodnotící komise již týden předem bodovali na Vinohradech soutěžní vína. Šestapadesát členů vybralo vítěze v šesti kategoriích. Pořadatelé rozdávali ceny za nejlepší staré červené a bílé víno, za rosé a nejlepší kolekci vín. Šampionem mladých bílých a červených vín zvolili vinařství z Vrbice. „Ocenění nás vždy potěší, a pokud se podaří vyhrát ve dvou kategoriích, je radost dvojnásobná,“ uvedl majitel firmy Antonín Mikulica.

Výstavu vín na Vinohradech organizují radní městské části Vinohrady spolu s lidmi z Kulturního a vzdělávacího centra už od roku 1993. Letos měli tradičně za cíl prezentovat vína z Jihomoravského kraje a představit drobné vinaře a jejich činnost.  

Ve stejný den, tedy 6. května, mohli milovníci vín navštívit na jižní Moravě další akce spojené s tímto nápojem. Ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku lidé již po páté porovnávali vína profesionálů a neodborníků. „Je to ojedinělé spojení, takže o výstavu mají lidé každoročně velký zájem a počet návštěvníků roste. Loni přišlo přes sedm set hostů,“ uvedl organizátor a vinař Josef Dufek. Degustátoři si vybírali z necelých pěti set amatérských a ze tří set profesionálních vín z celé republiky.

V Mikulčicích na Hodonínsku ochutnávky spojili s cyklistikou. Lidé se mohli na kole projet malebnou krajinou a při cestě okoštovat moravská vína. V Tasovicích na Znojemsku měli hosté možnost navštívit zhruba třicet vinných sklepů.

Klíčová slova: Víno, Výstava vín, Vinohrady, Svatobořice-Mistřín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.