21.10.2016 14:48


Mladí lidé diskutovali své projekty na ProAction Café

Autor: Kateřina Chládková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šest nápadů, šest stolků a tři půlhodinové diskuze. Organizace NaZemi a Skautský institut v Brně pořádaly tento týden debatní událost ProAction Café, při které si kladly za cíl pomoci mladým lidem s jejich začínajícími projekty.

V rámci metody ProAction Café diskutovali mladí autoři projektů své nápady na pomoc společnosti. Foto: Kateřina Chládková

Brno – Zlepšit výuku mediální gramotnosti na školách, s tímto nápadem se Adéla Lokajová přihlásila na čtvrteční ProAction Café v kavárně Trojka. Se svou maminkou se často rozčilovaly u televizních zpráv, až vznikla idea zlepšení povědomí o mediální krajině a kritického myšlení mezi mladými. Jejich projekt byl ale zatím jen teoretický a potřebovaly poradit.

Stejně jako Adéla se i dalších pět mladých lidí se zajímavým nápadem na službu společnosti rozhodlo přihlásit se na akci organizovanou Skautským institutem ve spolupráci s hnutím Skauti na zemi. Byl mezi nimi například nápad na sdílenou ledničku v Brně, kolektivní hra Férové boty zaměřující se na povědomí o obuvnickém průmyslu nebo turné skautských debat o etických problémech. V rámci participační metody ProAction Café se skupina dobrovolníků snaží pomoci autorům nápadů posunout jejich vizi ke konkrétnějším projektům. „Chtěli jsme projekt rozšířit i mimo Prahu. Kromě Brna budeme pořádat další i v Olomouci a Ostravě,“ popisuje koordinátorka akce Eva Malířová a dodává, že cílí nejen na skauty, ale i na ostatní mladé lidi, kteří chtějí svými projekty pomáhat a zlepšovat společnost nebo životní prostředí.

Na začátku každý z šesti autorů představil svůj projekt a řekl, co konkrétně si od účasti na ProAction Café slibuje. Nápady sice byly v různých fázích rozpracování, všichni nositelé se však shodli, že potřebují prodiskutovat praktickou podobu, propagaci a získat zpětnou vazbu. Poté se rozesadili k šesti stolkům, u nichž se během tří půlhodinových bloků vystřídali zájemci a debatovali nad nápadem a jeho provedením. Hlavním cílem přitom bylo především formulovat hlavní myšlenku a dále rozpracovat konkrétní cíle a prostředky, kterými se ji podaří zrealizovat.

Závěrem akce pak všichni autoři shrnuli, co jim účast přinesla a jestli jim diskuze pomohla. „Otevřelo se mi hodně témat, o kterých mě ani nenapadlo uvažovat,“ podotkla Adéla Lokajová. Mnozí si uvědomili, že je čeká mnohem víc práce, než si mysleli.

Skautský institut funguje v Brně od letošního dubna a sídlí v prostorách neziskové organizace NaZemi v Kounicově ulici. Kromě ProAction Café, se kterým začala nezisková organizace Development Coffee v Praze, pořádá Skautský institut i mnoho dalších událostí nejen pro skauty. Patří mezi ně workshopy, debaty i promítání, kterými se skauti snaží pomoci mladým lidem například bojovat s nejistotou a hledat své místo ve světě.

Klíčová slova: SU v Brně, Skautský institut, ProAction Café, NaZemi, skaut, projekt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.