15.04.2017 14:08


Mladí podnikatelé svou novou webovou aplikací bojují proti šikaně

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tři studenti z brněnského gymnázia Vídeňská vytvořili aplikaci, kterou chtějí pomáhat s odhalováním šikany. Přes webový formulář mohou žáci či rodiče informovat vedení dané školy o obětech šikany. Tyto informace pak vyhodnotí školní psycholog. S autory webových stránek spolupracuje Linka bezpečí, ministryně školství nebo youtuber Nejfake.

Studenti spustili nový web, na kterém svědci mohou hlásit oběti šikany. Foto: Miroslav Hanus

Brno – Nahlásit šikanu či podezřelé chování mohou žáci registrovaných škol díky nové internetové stránce projektu Nenech to být. Ten vymysleli tři studenti brněnského gymnázia Vídeňská. Pomocí webového formuláře mohou studenti i rodiče, kteří jsou svědky jakékoliv formy ubližování, informovat vedení dané školy o oběti šikany. Údaje pak poputují ke školnímu psychologovi, který problém prošetří. Zakladatelé aplikace spolupracují i s Linkou bezpečí a ministerstvem školství.

Podnikatelé spustili program 27. března a momentálně je do něj zapojeno více než tři sta škol. Webové stránky jsou určeny především pro mlčící většinu, tedy žáky, kteří o šikaně vědí, nejsou se situací spokojeni, ale zároveň se ji bojí oznámit. V aplikaci studenti informují o oběti a pro rychlejší řešení mohou problém více popsat. Takových hlášení už poslali uživatelé stránky kolem padesáti.

S šikanou se setkali i autoři aplikace. „Těžko naleznete třídu, kde by se děti nenudily. Pak už je snadné zabavit se posmíváním, urážením, či jinými podobnými aktivitami. Osobně jsem se s šikanou setkal spíše nepřímo, tak jako další zakladatelé,“ řekl Pavel Ihm, jeden z tvůrců projektu. Jeho hlavní autor říká, že na nápad přišel spontánně. „Napadlo mě to při hraní stolního tenisu. V tu dobu jsem měl koupenou doménu pro online kuchařku, nakonec jsme se rozhodli pro tento plán,“ vysvětlil okolnosti vzniku aplikace Jan Sláma.

S tvůrci webových stránek spolupracují i zaměstnanci několika institucí. Jednou z nich je Linka bezpečí, na jejíž pracovníky se mohou žáci obrátit. „Před začátkem projektu nám ohledně šikany volalo čtyři až pět žáků denně. Dnes volá průměrně pět až šest, takže se dá říct, že iniciativa autorů napomáhá řešení této problematiky,“ okomentoval vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Podle něj tvůrci zvolili bezpečnou formu. „Žáci nahlašují oběť, což se dá označit za pomoc. Kdyby se nahlašoval agresor, mohli by si to někteří vyložit jako žalování a mohlo by dojít i ke zneužívání aplikace,“ dodává Porubský.

Projekt je zatím v počáteční fázi a autoři i představitelé Linky bezpečí předpokládají, že po několika měsících dojde k hodnotící schůzce se zástupci škol, aby se aplikace mohla co nejvíce vylepšit. Ke spolupráci jsou dále přizváni Lenka Skácelová z Pedagogicko-psychologické poradny v Brně či youtuber Nejfake, který webové stránky Nenech to být propaguje ve svých videích. Záštitu nad projektem převzala ministryně školství Kateřina Valachová. „Tvůrci aplikace značně přispěli k odhalování šikany. Při této příležitosti jsme aktualizovali Metodiku prevence a řešení šikany ve školách, který přináší konkrétní návody, jak předcházet, rozpoznat a řešit projevy šikany a kyberšikany ve školách a jak mají zaměstnanci škol komunikovat s aktéry i jejich rodiči,“ popsala další postup prevence proti šikaně Valachová.

Autoři webových stránek přiznávají, že se nesetkávají jen s kladnými reakcemi. „Někteří zástupci neregistrovaných škol mají občas ze systému bezdůvodně obavy a snaží se na něm najít chyby. Pokud se s námi spojí, obvykle jim vše vysvětlíme a oni se zaregistrují. Pokud nás upozorní na reálný nedostatek, hned ho napravíme,“ řekl další z tvůrců David Špunar.

Gymnazisté plánují další podobný projekt, který by však už nebyl neziskový. „Jde o skvělé téma, které zajímá mnoho lidí, ale nikdo přesně neví, co s tím. Marketingový záběr je veliký a potenciál stále nenaplněn,“ hodnotí další možnosti Sláma. Tito studenti už za sebou mají několik podnikatelských činností jako například Taháky do kapsy či dárkový asistent Presentlist, který usnadňuje lidem výběr vánočních dárků.

Klíčová slova: Nenech to být, aplikace, mladí podnikatelé, šikana, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.