15.03.2017 20:16


Modeláři vystavovali ve Starém Městě vláčky. Jejich řízení si mohly vyzkoušet i děti

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Druhý březnový víkend byl ve Starém Městě ve znamení vlaků. Konala se tam totiž výstava železničních modelů. Po železniční trati dlouhé třicet metrů jezdilo mezi čtyřmi nádražími několik vlakových souprav. Organizátoři mysleli i na děti a ty se tak nemusely jen dívat, ale mohly si i vyzkoušet řízení modelů vlaků na některé z menších železnic.

Osobní vlak jedoucí krajinou. Foto: Miroslav Hanus

Staré Město - Výstavu železničních modelů mohli ve dnech 11. a 12. března vidět návštěvníci kongresového centra firmy REC Group ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Členové Klubu železničních modelářů z Prahy 3 si pro příchozí připravili čtyři železniční dráhy a také možnost vyzkoušet si modely vláčků ovládat. Podle pracovnice pořádající firmy Jany Trtkové akci navštívilo za dva dny více než tři a půl tisíce návštěvníků, kteří nepřijeli jenom z blízkého okolí, ale například i ze Slovenska.

Největším lákadlem výstavy byla železniční trať o celkové délce třiceti metrů. Modeláři se při její výrobě inspirovali skutečnými nádražími v České republice, jako je například Kácov, Malá Hraštice či Dobříš. Autoři celou trať postavili velmi detailně, a tak poblíž zastávek nechybí závory a signalizační světla, v kopcích se pasou krávy a v přírodě fotí fotograf. Mezi tím vším projíždí osobní i nákladní vlaky.

Kdo by si myslel, že vytvořit takovou dráhu je na pár týdnů, mýlil by se. „Na této trati pracujeme patnáct let. Když jsme ji poprvé vystavovali asi po dvou letech stavění, neměla ani patnáct metrů,“ popsal začátky práce na této trati jeden z modelářů Vítězslav Báňa. Od té doby přidali autoři další metry kolejiště a také nejrůznější detaily. „Tentokrát jsme ale nepřivezli všechno co máme,“ uvedl Báňa.

Příprava výstavy trvala v kongresovém centru více než šest hodin. Modeláři převezli z Prahy kamionem všechny potřebné kusy dráhy, které pak na místě sešroubovali a připojili elektroniku. Na přípravě se podíleli jen členové klubu, kterých je momentálně pět. Podobné výstavy pořádají dvakrát až třikrát ročně. „V letošním roce plánujeme vystavovat ještě v Pardubicích. Mimo výstavy dráhu skladujeme v Praze. Tam ale téměř nevystavujeme kvůli velké konkurenci,“ dodal Báňa.

Pořadatelé mysleli i na nejmenší návštěvníky, a tak podél trati rozestavěli lavičky, na kterých mohly děti stát a lépe tak vidět na dění na železnici. Kvůli velkému množství návštěvníků si však některé děti musely počkat, jiné nadzvedli rodiče. Největší radost však dětem udělali pořadatelé třemi kolejišti, na kterých mohly vlakové soupravy řídit samy. „Líbí se mi, že můžu vlaky řídit já. Moc mě to baví, nejradši bych si je odnesl domů,“ shrnul pětiletý návštěvník Daniel Horák.

Víkendové odpoledne si návštěvníci areálu mohli zpříjemnit i dalšími atrakcemi. Například návštěvou další výstavy s názvem Svět kostiček, na které autoři různého věku vystavovali věci a zvířata postavené z lega. Všichni příchozí si ze stavebnice mohli sami něco postavit. V areálu se nachází i jediná kovozoo v Evropě. V ní lidé mohou vidět až dvě stě padesát zvířat vyrobených z kovu a odpadu. Zvíře si tam mohou i sami vyrobit. Zájemci se také mohli podívat na celý areál a okolí Uherského Hradiště z místního majáku. 

Klíčová slova: Modely železnice, vlak, kovozoo, modeláři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.