17.05.2017 11:32


Na festivalu Meeting Brno obyvatelé poznají kulturu i historii města

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již druhý ročník festivalu Meeting Brno budou moci Brňané navštívit od 19. do 28. května. Organizátoři festivalu, který se zabývá především společenskými a kulturními tématy, nabídnou diskuzní fóra i besedy s osobnostmi středoevropské umělecké a společenské scény nebo živé hudební koncerty v tramvajích. V programu nebude chybět ani Pouť smíření nebo setkání židovských rodin s brněnskými kořeny.

Konstrukce postavená pro účely festivalu na Moravském náměstí. / Foto: Kristýna Hortvíková

Brno – Festival Meeting Brno s letošním podtitulem Jednota v rozmanitosti odkazuje na heslo evropské integrace. „Námětem aktuálního ročníku je jednota Evropy, která je ohrožená populismem a radikalizací společnosti,“ vysvětlila ředitelka festivalu Kateřina Tučková. Festival, který proběhne ve dnech od 19. do 28. května, má Brňanům připomenout historii města a poukázat na kulturní a společenská témata, která jsou často ožehavá a citlivá. „Festivalem bude žít prakticky celé město, každý člověk si tak bude moci prožít jeho minulost,“ přiblížil zástupce ředitelky David Macek.

Hlavním středobodem celého festivalu bude Moravské náměstí s téměř dvaceti metrovou konstrukcí. Ta poslouží jako pódium, terasa, bar i venkovní galerie v jednom. „Při tvoření návrhu jsme prozkoumali minulost celého místa a konstrukcí chtěli připomenout hlavní historické milníky. Spojili jsme tak jak půdorys Německého domu, rudou hvězdu, která byla kdysi na náměstí namalována, nebo betonové jehlany připomínající padlé rudoarmějce,“ řekl o instalaci architekt Ondřej Chybík.

S historií města jsou neodmyslitelně spjatí jak Němci, tak Židé. Návštěvníci tak budou mít možnost setkat se s potomky nejvýznamnějších brněnských židovských rodin Tugendhatů, Löw-Beerů i Stiassni. „Členové těchto rodin dnes žijí na různých místech po celém světě a někteří se do Brna podívají vůbec poprvé. Přijede asi sto potomků brněnských Židů, kteří budou mít možnost se vzájemně poznat a seznámit s historií své rodiny,“ popsal Mojmír Jeřábek, který má hosty na starosti.

Za připomínkou tentokrát vyhnání německých obyvatel z Brna se zájemci mohou v sobotu 20. května vypravit na již jedenáctý ročník dvaatřiceti kilometrové Pouti smíření z Pohořelic do Brna. V rámci poutě se bude konat čtyřdenní workshop pro žáky středních škol z Brna, Německa i Rakouska.

Organizátoři druhého ročníku festivalu Meeting Brno očekávají hojnou účast. „Minulý rok se zúčastnilo jedenáct tisíc lidí, tento rok očekáváme návštěvníků ještě více,“ okomentovala Tučková. Představitelé města Brna konání festivalu hodnotí pozitivně. „Jsem rád, že si všichni v rámci festivalu budeme užívat Brna i jeho pestré kultury,“ řekl primátor města Petr Vokřál.

Klíčová slova: Meeting Brno, festival, historie, kultura, Brno, Židé, Němci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.