17.11.2016 22:51


Na Festivalu svobody zněla slova Havla i kritika na Zemana

Autor: Filip Drybčák | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedním z mnoha připomínkových akcí odkazu sedmnáctého listopadu byl i brněnský Festival svobody na Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Z úst několika řečníků zazněla slova Havla, Masaryka. Na současného prezidenta Zemana naopak zazněla kritika.

Audio

  Celý projev Doninika Feriho, v němž hovořil o zákoně o hanobení prezidenta.
       
  Autor: Filip Drybčák
  Projev Jana Vituly o současné politické situaci.
       
  Autor: Filip Drybčák

Jedním ze symbolů festivalu bylo Havlovo srdce. Foto: Filip Drybčák

Brno – Občanské diskuzní fórum uspořádalo dnes za podpory brněnských členů TOP 09 a učitelů a studentů z Janáčkovy akademie Festival svobody v Brně. Celodenní akci připomínající výročí sametové revoluce zakončilo vystoupení na Dominikánském náměstí.  Zúčastnili se ho politici, aktivisté, studenti i umělci. Připomínali historický odkaz sedmnáctého listopadu, vyjadřovali se rovněž k aktuální politické a společenské situaci i k vyhlídkám do budoucna. Půl druhé hodiny dlouhý program vyplněný projevy i hudebními čísly studentů Janáčkovy akademie zakončil sborový zpěv studentské a české hymny.

Senátor Zdeněk Papoušek ve svém projevu apeloval na zachování hodnot demokracie a lidských svobod. „Myslím, že největším odkazem sedmnáctého listopadu jsou svobodné volby. Chtěl bych nás všechny proto vyzvat, abychom k příštím volbám přistoupili velice zodpovědně,“ prohlásil ve své řeči.

Na přetřes se dostal i současný návrh zákona o hanobení prezidenta republiky. „Když nepřichází sebereflexe od pana prezidenta, musí nastoupit zákon. Pro dokreslení absurdity tento návrh předkládá někdo, kdo v roce osmdesát devět během Palachova týdne mlátil pendrekem demonstranty,“ připomněl teplický radní Dominik Feri.

Současnou situaci rozebíral i židlochovický starosta Jan Vitula. „Po sedmadvaceti letech od revoluce na Hradě sedí Miloš Zeman, bývalý estébák navrhuje zákon, který má omezit svobodu projevu, o kus dál pochodují náckové,“ řekl Narážel tím na příznivce ultrapravice, kteří se ve čtyři hodiny vydali od sochy Jošta na protestní pochod Brnem.

Festival svobody se koná už delší dobu v Praze, v Brně se letos uskutečnil jeho první ročník. „Cítila jsem potřebu pohnout lidmi a probudit občany k dalším akcím, abychom si nenechali kálet na hlavu, jak se poslední dobou děje,“ popsala pohnutky členka Občanského diskuzního fóra Šárka Václavíková. Bezprostředně na festival navazoval studentský lampiónový průvod, který se uskutečnil bezprostředně po skončení akce na Dominikánském náměstí.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.