01.05.2017 18:43


Na prvomájový pochod Brnem dohlíželi policisté na koni i psovodi. Vzduchem létaly petardy a kameny

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prvomájový pochod zastánců krajní pravice svolala do Brna organizace Dělnická mládež. Svůj nesouhlas s tímto pochodem však přišli vyjádřit i odpůrci extrémistů. Celou akci tak hlídaly desítky policistů, včetně psovodů a jízdy na koních. I přes to došlo k potyčkám mezi oběma tábory. Police zadržela jedenáct lidí.

Příznivci krajní pravice. Foto: Ondřej Kaloud

Brno - Potyčky mezi zastánci krajní pravice a antifašisty, i takový byl První máj v Brně. Mezi oběma tábory létaly petardy i kameny. Po potyčkách na Moravském námětí hlídali akci policisté. Na místě bylo více než deset policejních dodávek, desítky těžkooděnců ale také osm policistů na koních. Na hlavním nádraží se připojili i psovodi. „Na akci dorazilo asi 150 příznivců krajní pravice a 300 odpůrců," uvedla pro ČTK policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Pochod krajně pravicových extrémistů začal dnes ve dvě hodiny odpoledne na náměstí Svobody. Již tam demonstrovali odpůrci těchto nacionalistů. „První máj je Svátek práce, a protože jsme dělnická strana tak si vážíme práce normálních lidí. Z tohoto důvodu to tady pořádáme. Nešíříme žádnou nenávist vůči někomu," řekl organizátor pochodu Marek Svoboda. Celou situaci sledoval také policejní vrtulník.

K prvním vážnějším potyčkám se oba tábory dostaly na Moravském náměstí. Lidé na kolech blokovali auto extrémistů, které do nich najelo a začala potyčka i s policií. Nejprve přijely desítky těžkooděnců. Policie poté oba tábory oddělila. Zadržela však tři lidi. Na náměstí vystoupil mimo jiné předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Kromě odporu k Evropské unii a imigrantům vítal také účastníky ze Slovenska a Polska. Odpůrci zatím tancovali nebo pouštěli hudbu. Dávali tak najevo svůj odpor. „Není normální abychom ve světě, kde jsou lidé všech barev pleti, tolerovali násilí a nenávist", sdělila odpůrkyně pochodu Olha Chytryč.

Cestou z Moravského náměstí dále přes Malinovské náměstí až na Hlavní nádraží již oba tábory oddělovala policie. Přijela také hlídka asi osmi policistů na koních. Jednoho člověka policie zadržela u Janáčkova divadla. Další potyčky řešili policisté i se psovody na hlavním nádraží. Tam celá akce také kolem čtvrt na pět skončila. Nacionalisté tak nedošli až na Zelný trh, kde měla demonstrace původně končit.

Před dvěma lety se prvomájový pochod rovněž neobešel bez násilných potyček a slovních střetů. Policie tehdy zadržela sedmapadesát lidí. Zraněni byli také dva policisté. Iniciativa „Brno blokuje" tehdy opravdu pochod organizovaně blokovala. Letos naopak pod názvem „Kdo si hraje, nehajluje“ vyzývala lidi k jiné formě protestu. Připravili si tak různá hudební i taneční vystoupení.

Klíčová slova: Demonstrace, první máj, krajní pravice, násilné střety

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.