14.05.2016 18:09


Na Slezský hrad v Ostravě zavítal Karel IV.

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rytíři v lesklé zbroji, urozené dámy a vlajkonoši nesoucí znaky vznešených rodů byli předvojem příjezdu krále českého, císaře římského Karla IV., který zavítal na Slezskoostravský hrad. Slavnosti uspořádané k oslavě dvanáctého výročí otevření hradu se nesly v duchu středověku, nechyběli sokolníci, souboje ani ukázky středověkých zaměstnání. 

Autor: Kateřina Paraiová

Ostrava – Bum. Třísk. Prásk. Z hlavního pódia se ozývá řev rytířů, kteří soupeří o růži krásné panny. Bojuje se v plné zbroji, každý má na sobě kolem třiceti kil brnění. Děti nefandí nejvíce tomu nejšikovnějšímu, ale nejhezčímu. Rodiče za nimi postávají a pochutnávají si na medovině. Slezskoostravský hrad v OStravě již po dvanácté uspořádal hradní slavnosti. Hlavní atrakcí se stal příjezd krále Karla IV., který má výročí sedmi set let od narození. Celý program se týkal nejslavnějšího českého panovníka.

Šermíři brali souboje vážně, divákům se místy tajil dech. Autor: Kateřina Paraiová

Nad arénou pod hradem zase sokolnice ukazovala zájemcům dravé ptactvo, od sov po poštolky a káňata. Dokonale vycvičení ptáci během vystoupení přistávali do davu diváků. Ukázky sokolnictví měla na starosti jediná paní, která neměla s predátory nejmenší problém. „Všichni ptáci jsou z odchovu. Důležitá je doba prvních pětadvaceti dnů od narození. Během ní se vyvine závislost dravce na člověku, začne vás považovat za rodiče, pak sourozence a potom partnera. Tím, že jsou na vás závislí, dokážete s nimi pracovat,“ řekla sokolnice Martina Hendrychová.

Později se aréna proměnila na bojiště, kde děti měly možnost vyzkoušet si zbroj a zkusit si zašermovat proti sobě, vše pod dohledem zkušených panošů. O zábavu se postarala i rytířská skupina z Olomouce, která převyprávěla legendy, jako je Robin Hood či Princ Bajaja. Svým inteligentním humorem rozesmáli většinu dospělých, děti byly fascinovány jejich šermířským uměním. "Mně se nejvíc líbí, jak máchají těmi meči, a i ta zbroj je super. Taky bych chtěl být rytíř," řekl osmiletý David, který se na slavnosti přijel podívat s celou rodinou.

Ve tři hodiny odpoledne nádvoří utichlo, když hlavní trubači a bubeníci oznámili příjezd krále s družinou. Byla to pro něj premiéra, protože Karel IV. za svého života Slezskoostravský hrad nenavštívil. Ujal se proslovu o české zemi. Spolu s ním se chopil slova i náměstek primátora Zbyněk Pražák, který poukázal na to, že příjezd krále se shoduje na den přesně s jeho narozením. „Ta symbolika je v tom, že Karel IV. je spojován s dobou, kdy nastal rozkvět naší země po Janu Lucemburském, který zadlužil naši zemi. Doba tohoto panovníka je veskrze pozitivní. Myslím si, že pouze ten národ, který má svoji pozitivní historii, je národem silným a národem svébytným,“ zakončil proslov náměstek. Připomněl také dvanáctileté výročí od otevření hradu.  K tomu se vyjádřil ředitel ostravských výstav Karel Burda. „Kdysi se říkalo, že ne Burda postavil hrad, ale že město postavilo hrad. Ano, je to pravda. Mám strach, abychom touto akcí, stejně jako Jan Lucemburský Čechy, nepřivedli Ostravu na buben. Ale doufám, že nám něco zase dají," dodal Karel Burda. Oba popřáli všem přítomným krásný den a nechali družinu krále, aby ukázala něco ze středověkých tanců.

Program potrvá dnes do večerních hodin. Hradní slavnosti budou pokračovat i zítra.

Klíčová slova: rytíři, Ostrava, hradní slavnosti, Karel IV.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.