11.05.2016 16:45


Na Špilberku vystavuje své fotografie světoznámý fotograf McCurry

Autor: Kateřina Koutná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Reportážní fotograf Steve McCurry vystavuje své fotografie na Špilberku. Snímky z šesti kontinentů a nespočetného množství zemí zachycují příběhy lidí. Mezi exponáty je také McCurryho nejslavnější fotografie s názvem Afghánská dívka. Výstava bude otevřena od dvanáctého května do třicátého června. Součástí expozice je také doprovodný program. Budou to například besedy nebo komentovaná prohlídka.

Brno – Fotografie reportážního fotografa Steva McCurryho mohou lidé od zítřka navštívit na brněnském hradě Špilberk. Americký fotograf procestoval šest kontinentů a všude pořídil řadu snímků. Na výstavě nechybí ani jeho nejslavnější fotografie „Afghánská dívka“, kterou vyfotil v polovině 80. let v uprchlickém táboře v Afghánistánu v době sovětské okupace.

Ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian (vlevo) a kurátor výstavy Garik Avanesian u Afghánské dívky. Foto: Kateřina KoutnáZe souboru tří a půl tisíce fotografií kurátor výstavy Garik Avanesian vybral sto snímků. „Jde o výběr McCurryho fotografií, který se v tomto složení už nebude opakovat. Sám tuto výstavu považuji za výběr jeho mistrovských děl,“ sdělil Avanesian.

Součástí výstavy, která potrvá do 30. června, jsou rovněž panely s informacemi o McCurrym i jeho fotografiích. Muzeum města Brna připravilo k expozici také doprovodný program. „Svoji nejslavnější fotografii pořídil McCurry v Afghánistánu a právě této zemi se bude věnovat beseda s bývalým velvyslancem a ředitelem vojenského zpravodajství Petrem Pelzem,“ uvedl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Tato beseda bude 19. května. Na 2. června je naplánována diskuse s názvem „Češi a migrační krize“, která se bude věnovat tématu uprchlických táborů. Komentovanou procházku s válečným fotografem Janem Šibíkem budou moci lidé navštívit 14. června.

Steve McCurry je americký reportážní fotograf z Pensylvánie. Nejčastěji se jeho fotografie, které jsou charakteristické svou barevností, objevují v časopise National Geographic Magazine. Fotil například v Afghánistánu, Pákistánu, Indii nebo Bangladéši. Na svých fotografiích zachycuje realitu obyčejných lidí, výjevy z jiných kultur i válku. Afghánská dívka se poprvé objevila na červnovém obalu časopisu National Geographic v roce 1985. Tentýž rok za tuto fotografii McCurry získal cenu Magazine Photographer of the Year.

Klíčová slova: Steve McCurry, Afghánská dívka, Špilberk, Muzeum města Brna, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.